Göbek fıtığı ameliyatından sonra nelere dikkat edilmeli?

Ameliyat sonrası evinize döndüğünüzde 24 saat için size eşlik edecek bir yakınınız olmasını sağlayınız. Ameliyat sonrası ilk 48 saatte bol bol su ve sıvı içecekler içiniz. Kasık bölgesi karın/kalça/bacaklar için önemli bir kavşak olduğu için yataktan kalkarken veya koltuktan doğrulurken bir parça ağrınız olabilir.

Göbek fıtığı ameliyatı kaç günde iyilesir?

Ameliyat sonrası dönemde hastaların iyileşmesi fıtık nedeni, fıtığın büyüklüğü ve fıtık yerine bağlı olarak değişmektedir. Basit fıtıklarda hastalar ameliyattan bir gün sonra taburcu olabilirken, ilerlemiş fıtıklarda bu süre 3 ya da 4 güne kadar uzayabilmektedir.

Göbek fıtığı ameliyatından sonra ne yemeli?

Karın fıtık ameliyatından iki hafta sonra süt, yoğurt gibi daha yoğun sıvılar tüketilebilir. Ayrıca kremalı çorbalar, milkshakeler ve puding de tüketilebilir. İlk iki hafta boyunca içilen her şey ve dondurmaya izin verilir. Katı gıdalar ve gazlı içeceklerden uzak durulması önerilir.

Göbek fıtığı ameliyatında sonra hastanede kaç gün kalınır?

Fıtığın büyüklüğüne göre açık veya kapalı (laparoskopik) cerrahi seçenekleri tercih edilebilir. Ameliyat sonrası dönemde fıtığın büyüklüğüne ve hastanın genel durumuna göre hastanede kalış süresi ortalama bir veya iki gündür.

Göbek fıtığı ameliyatından sonra tekrarlar mı?

Fıtık nüks (tekrar etme) oranı değişkendir fakat ameliyat sonrası 10 yıl içinde tekrar riski %1-3 kadar düşük düzeylerdedir. Birçok fıtık onarımdan sonraki 2 yıl içinde nüks eder. Genelde nükler gerilimsiz onarımlarda düşük, anatomik onarımlarda yüksektir.

Göbek fıtığı ameliyatının riski var mı?

Elektif şartlarda yapılan, yani hiçbir acil durum söz konusu olmaksızın hasta en iyi şekilde ameliyata hazırlanarak planlı şekilde en uygun zamanda yapılan fıtık onarımlarında risk çok çok düşüktür. Hayati risk pratik olarak yoktur.

Göbek fıtığı cinsel hayatı etkiler mi?

Öncelikle, büyük karın duvarı fıtıkları şekil bozukluğu nedeniyle cinsel ilişkiye izin vermeyebilirler. Yine fıtığa bağlı görüntünün hem bireyde hem de eşinde isteksizlik yaratması sık görülen bir durumdur. Bunun dışında, bazı kasık fıtıkları büyüklükten bağımsız olarak da ağrı ve rahatsızlık hissi oluşturabilir.

Göbek fıtığı ameliyatından sonra yemek yenir mi?

Göbek ve kesi fıtığı ameliyatlarını takiben her hangi bir özel beslenme rejimi yoktur. Ameliyat öncesi yaşam ve beslenme alışkanlıklarınıza hemen geri dönebilirsiniz. Daha önce kullanmakta olduğunuz ilaçlar varsa, kan sulandırıcı ilaçlar dışında hemen kullanmaya başlayabilirsiniz.

Fıtık ameliyatından sonra kaç gün hastanede kalınır?

Normal şartlarda tam endoskopik bel ve boyun fıtığı ameliyatlarından sonra hasta bir gün hastanede kontrol amaçlı yatırılır. Ertesi gün taburcu edilir.

Göbek fıtığı nüks eder mi?

Kasık ve göbek fıtığı ameliyatlarından sonra fıtığın tekrarlama yani nüks etme oranı genel olarak %10’un altında değildir. Yani her 10 ameliyattan en az 1’i bu anlamda başarısız sonuçlanmaktadır. Bu oran spesifik fıtık merkezlerinde ve özellikle fıtık ameliyatı yapan cerrahlar için ise %1’in hatta %0,5’in altındadır.

Fıtık ameliyattan olduktan sonra tekrarlar mı?

Bel fıtığının ameliyattan sonra tekrar etmesi olası bir durumdur. Ancak bu oran bugüne kadar yapılmış araştırmalarda bel fıtığı ameliyatı için kullanılan tüm yöntemlerde % 5-11 arasında değişmekle birlikte mikrocerrahi yönteminde tekrarlama olasılığı daha az olabilmektedir.