Geçici araç sigortası kaç gün?

İkinci El Araçlar İçin Zorunlu Trafik Sigortası Yaptırma Süresi. İkinci el araç alımlarında, sigorta yaptırmak için araç sahiplerinin 15 gün süresi oluyor. Noterde gerçekleşen devir işlemlerinin ardından aracın yeni sahibine 15 gün mühlet verilerek Zorunlu Trafik Sigortası’nı yaptırması bekleniyor.

Araç aldıktan sonra kaç gün içinde sigorta yapılması gerekir?

İkinci el aracın noterde satışı gerçekleştiğinde yeni araç sahibi 15 gün içerisinde zorunlu trafik sigortasını yaptırmalıdır. Aracın eski sahibinden trafik sigortası mevcut ise, bu sigorta 15 gün boyunca geçerliliğini korur. Bu süre boyunca bir kaza yaşanması durumunda eski sigorta üzerinden karşılanır.

Aracımı sattım trafik sigortası ne olacak?

Yeni genel şartlar gereğince araç sahibinin, aracı satıldıktan sonra noter satış sözleşmesi ile poliçesini iptal ettirmesi gerekiyor. Araç sahibinin, poliçesinin iptal edilmesini talep etmesinin ardından sigorta şirketi kalan günlerin prim tutarını sigortalıya iade etmekle yükümlü.

Sigortasız kaç gün araç kullanılır?

Trafik sigortası satıştan sonra kaç gün geçerli 2021? Aracınızın noter satışında sonra aracınızın var olan trafik sigortası, aracın yeni sahibi tarafından herhangi sigorta primi ödemeden 15 gün boyunca aracı kullanılabilir.

15 günlük sigorta süresi kalktı mı?

Bu arada, aracın önceki sahibi tarafından yaptırılması zorunlu olan trafik sigortasının süresi henüz dolmamışsa bu sigorta 15 gün süreyle geçerli olur. Bu yüzden aracın önceki sahibi tarafından mevcut trafik sigortası iptal ettirilir.

Araba sigortası kaç gün?

15 gün, aracın yeni sahibinin trafik sigortası işlemlerini halledebilmesi için tanınan bir süredir. Bu süre zarfında trafik sigortası yaptırılmazsa fark edildiğinde trafikten men cezası alınması mümkündür. Sigorta süresi geciken araçlar için sigorta sahibinin prim tutarı her ay için %5 gecikme faizine uğrar.

Plaka çıkmadan sigorta yapılır mı?

Yani aracın trafiğe çıkmadan önce trafik sigortası yaptırılmalıdır. Sigorta şirketleri, sıfır kilometre araçların ruhsat bilgisi olmadan trafik sigortası poliçesi düzenleyebilmektedir.

Zorunlu trafik sigortası kaç yılda bir yapilir?

Trafik Sigortası Kaç Yılda Bir Yapılmalıdır? “Trafik sigortası kaç yıllık?” sorusu birçok araç sahibinin merak bir konudur. Trafikte yaşanan bir kazada sürücülerin haklarını koruyan zorunlu trafik sigortası süresi 1 yıl olarak belirlenmiştir. Bu sürenin sonunda sürücülerin sigortalarını yenilemeleri zorunludur.

Zorunlu trafik sigortası nasıl iptal edilir?

Trafik sigortası iptali için aracın mevcut sigortasının yapıldığı ilgili sigorta şirketine başvuru yapmak gerekir. Sigortalı, iptal için gerekli şartları sağlaması durumunda iptal talebi için başvuru yapabilmektedir.

Araç sigortasının günü geçerse ne olur?

Zorunlu trafik sigortası poliçesi, yaptırılmazsa ya da yenileme süresi dolduğu halde yenilenmezse uygulanan ceza sistemi, gecikme cezası adı altında uygulanır. Bu ceza, farklı yaptırım uygulamaları ile işleme alınabilmekte olup genel olarak; sigortalı araç sahibi ya para cezasına çarptırılır ya da trafikten men edilir.

Trafik sigortası olmadan araç satılabilir mi?

Noterde satış işlemi yapılırken aracın sigorta bilgileri kontrol edilmez ve aracın sigortasının olmaması satışına engel değildir. Ancak sigorta olmadan trafiğe çıkan araçların herhangi bir kazaya karışması ya da kontrol durumunda cezai işlem uygulanır.