Gayrimenkul Değerleme Uzmanı emlakçılık yapabilir mi?

Gayrimenkul değerleme kuruluşları tarafından değerleme kadrosunda gayrimenkul değerlemesi yapmak üzere tam zamanlı olarak istihdam edilen gayrimenkul değerleme uzmanları, kuruluşların yapabileceği belirtilen faaliyetler dışında emlak komisyonculuğu dahil başka bir faaliyette bulunamazlar.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Kimdir?

Bir gayrimenkulün, gayrimenkul projesinin veya bir gayrimenkule bağlı hak ve faydaların değerlemesini yapan kişiye gayrimenkul değerleme uzmanı denir. Türkiye’de gayrimenkul değerleme lisansı SPL (Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kurumu) tarafından verilmektedir.

SPK değerleme Uzmanlığı sınavına kimler girebilir?

Hangi bölümden olduğunuz farketmiyor. Türkiye’deki sisteme göre 4 yıllık üniversite mezunu olan ve/ya YÖK tarafından kabul edilmiş üniversitelerden mezun olmuş herkes sınava başvurabilir.

Gayrimenkul değerleme uzmanı olmak için tecrübe koşulu nasıl yerine getirilebilir?

Bu düzenlemeye göre, 3 yıllık tecrübe şartını sağlayamayan veya belgelendiremeyen kişilerin gayrimenkul değerleme uzmanlığı sınavında başarılı olduktan sonra belirlenen eğitime katılarak lisans belgesi almaları mümkün kılınmaktadır.

Gayrimenkul değerleme uzmanı nasıl olunur?

Lisans eğitiminden mezun olan kişilerin SPK tarafından açılan Değerleme Uzmanlığı Sınavına girmesi ve sınav sonrasında Gayrimenkul Değerleme Uzmanı lisansını alması gerekir. Bu şartları taşıyan kişiler gayrimenkul değerleme uzmanı olarak görev alabilirler.

Sermaye Piyasası Kurulu Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Sınavı Ne Zaman?

2021 SPL SINAVI Kağıt Ortamında 04-05 Aralık 2021 Tarihinde Yapılacaktır. Sermaye Piyasası Lisanslama Sınav Başvuruları www.basvuru.spl.com.tr adresinden yapılacaktır. Gayrimenkul Değerleme Lisans Sınavları Tüm Dersler den İstanbul’da Elektronik Sınav olarak da yapılmaktadır..

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Lisansı ne işe yarar?

Gayrimenkul değerleme uzmanları her türlü gayrimenkulün (bina, konut, arsa, arazi, iş yeri vb.) değerini tespit etme ve raporlama yetkinliğine sahip kişilerdir. Gayrimenkul yatırımı, emlak satışı, konut kredisi ve ipotekli konut işlemleri için değerleme yapma lisansına sahiptirler.

Gayrimenkul değerleme uzmanları ne kadar maaş alıyor?

Kariyerinde Maaşlar

EN DÜŞÜK ORTALAMA
Gayrimenkul Değerleme Uzmanı 3.930 5.560
Gayrimenkul Değerleme Uzman Yardımcısı 2.820 3.430

SPK belgesi olan ne kadar maaş alır?

Bu bağlamda mesleğe yeni girecek olan bir SPK Uzman Yardımcısı 2021 yılı itibariyle yaklaşık 7000 TL maaş almaktadır. Meslekte 3 yılını doldurmuş ve yeterliğini alarak SPK Uzmanı olmuş bir meslek mensubu ise 2021 yılı itibariyle yaklaşık olarak 8000 TL maaş almaktadır.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı sınavına kimler girebilir?

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Sınavına Kimler Girebilir? Gayrimenkul değerleme uzmanlığı sınavına 4 yıllık üniversite eğitimine sahip tüm adaylar başvuruda bulunabilir. Adayların hangi bölümden mezun olduklarının bu konuda herhangi bir önemi bulunmuyor.

Gayrimenkul değerleme uzmanlığı lisansı alabilmek için kaç yıl tecrübe gereklidir?

Bir gayrimenkulün, gayrimenkul projesinin veya bir gayrimenkule bağlı hak ve faydaların değerlemesini yapacak gayrimenkul değerleme şirketleri tarafından tam zamanlı istihdam edilen veya değerleme şirketleri ile tam zamanlı istihdam edilmeksizin, sözleşme imzalamak suretiyle değerleme hizmeti veren, Kurulun …

SPK belgesi nasıl alınır 2020?

SPK Lisansı alınabilmesi için,

  1. Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzey 1 Lisansı ve Konut Değerleme Lisansı için en az 2 yıllık yükseköğretim düzeyinde eğitim alınmış olması,
  2. Diğer tüm lisans türleri için ise 4 yıllık yükseköğretim düzeyinde eğitim alınmış olması, gerekmektedir.