Evimizde gaz kaçağı olursa güvende olmak için neler yapmalıyız?

Gaz kaçağını farkedince yapmanız gerekenler

  1. Daire içindeyken, evdeyken.
  2. Kapı ve penceleri açarak ortamı havalandırın.
  3. Ana vanayı kapatın.
  4. Elektrik ve elektronik cihazlarını açmayın, kapamayın, fişe takmayın ya da fişten çekmeyin, bina içinde kaçak varsa asansörü kullanmayın.
  5. Kapı zilini kullanmayın.
  6. Sigara, çakmak vb.

Usulsüz kullanım bedeli ne demek?

Usulsüz doğal gaz tüketiminin tespiti halinde dağıtım şirketi tarafından tutanak düzenlenir ve gerekli müdahale yapılır. Usulsüz kullanıma istinaden tüketiciye sayaç açma kapama bedelinin 3 katı kadar para cezası kesilir. NOT 1: 2021 yılı ile birlikte sayaç açma kapama bedeli 30.00 TL + KDV’dir.

Doğalgaz sayaç bedelini kim öder?

2018 yılı icin doğalgaz güvence bedeli 400-500 TL civarındadır. Abonelik ücretinin aksine güvence bedeli tamamen kiracıya aittir. Kiracı bu rehin parayı Aksa’ya öder, gazını kullanır, faturalarını öder, borçsuz bir şekilde evden çıkarken, Aksa hizmet noktalarında sözleşmesini iptal ederek güvence bedelini geri alır.

Evde gaz kaçağı olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Doğalgaz normalde kokusuz bir gazdır. Ancak kaçak durumunda anlaşılabilmesi için özel bir koku eklenir. Bu koku, çürük sarımsak ya da çürük yumurta kokusuna benzetilebilir. Böyle bir koku alıyorsanız doğalgaz kaçağından şüphelenilebilir.

Usulsüz doğalgaz kullanımı ne demektir?

EPDK Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği; Kaçak doğalgaz kullanımı Madde 52- Dağıtım sistemine veya sayaca ya da tesisata müdahale edilerek, tüketimin doğru tespit edilmesini engellemek suretiyle, tüketimin eksik veya hatalı ölçülerek ya da hiç ölçülmeden veya yasal şekilde tesis edilmiş …

Evde gaz kaçağı olduğunu nasıl anlarız?

Doğalgaz proje parasını kim öder?

1 cevap. Merhaba, Normal şartlarda merkezi sistem dairelerde kazan dairesi ve daire içi Doğalgaz tesisatı proje ve onay işlemleri ücretini mütaahhit ödemekte, kat maliki ise abonelik ve güvence bedelini ödemekte ve gaz açımı gerçekleşmektedir.