Evi kiracı mı boyar ev sahibi mi?

Apartmandan kaynaklanan sorunlarda masraflar genelde ev sahibine aittir. Örneğin boya, dış cephe kaplaması, üst komşudan kaynaklanan sızıntı gibi durumlarda giderler ev sahibine aittir.

Ev sahibi evi boyatmak zorunda mı?

Kiracı evi kira sözleşmesine uygun olarak kullanmış ve kiralanan evde eskime veya bozulma meydana gelmişse kiracı bundan sorumlu tutulamaz. Bundan dolayı normal kullanımı yapılmış evlerde kiracılar evi boşaltırken boya yaptırmak zorunda değildir. HOR KULLANMA DETAYI!

Boya badana kime ait?

Yani asansör bakım parası, asansör arızası ve dış cephe kaplaması masrafları ev sahibin ilgilendiriyor. Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında dış cephe boya badanası, mantolama, asansör bakım masrafları, bina tesisatında onarım, tadilat gibi giderler ev sahibine aittir. Kiracı bu giderleri ancak kiradan düşerek ödeyebilir.

Kiracı boya parası öder mi?

Buna göre kiracı apartman boyasını öder mi sorusunun yanıtı da şu şekilde karşımıza çıkıyor. Apartman boyası da ana gayrimenkulü ilgilendiren ve kalıcı bir nitelik taşıyan gider olması nedeni ile bu gider kiracıya değil, kat malikine ait oluyor.

Hangi masraflar kiradan düşer?

Tamirata dair fatura, ev sahibine iletilir ve masraflar kira bedelinden düşülür. Apartman yönetimi tarafından yapımına karar verilen binanın yenilenmesine ilişkin mantolama, izolasyon gibi işlemlerin masrafını da gayrimenkul sahibinin ödemesi gerekmektedir. Kiracı bu masrafları ödeyerek kira bedelinden düşebilir.

Kiracı evden çıkarken boya badana yaptırmak zorunda mı?

Olağan kullanmadan kaynaklanan yıpranma ve eskimeler kaçınılmazdır. Dolayısı ile kiralananın kullanımdan kaynaklı boya eskimesi de oldukça doğal bir durumdur.Hor kullanma söz konusu olmadığı müddetçe, genel kanının aksine kiracının, mecuru, yeniden boyatıp teslim etmek gibi bir yükümlülüğü bulunmamaktadır.

Ev boyaması ne kadar?

Ev Boyama Fiyatları

Ev Tipi Boş Ev-Boya Dahil Eşyalı Ev-Boya Dahil
1+0 850-990TL 990-1350TL
1+1 900-1.350TL 1.250-1650TL
2+1 1

Bina içi boya kime aittir?

Dairenin içinde kiracı olsa dahi, apartmanın demirbaşına ilişkin yapılan tüm masraflar, kat malikinden tahsil ediliyor.