Ev tapusu ne renk olur?

Gayrimenkullere ait mülkiyet hakkı ile ilgili olarak Tapu Sicil Müdürlüğü tarafından verilen tapu senetleri içeriklerine göre iki ayrı renge sahip oluyor; pembe ve mavi. Pembe ve mavi renkler, tapu senedinin hangi amaçla verildiğini gösteriyor.

Bina tapusu ne demek?

Gayrimenkul yatırımı yaptığınızda, o mülkün tamamen size ait olduğu kanıtlayan tek belge; ev tapusu olur. Aksi kanıtlanmadıkça ev tapusu tüm yasal işlemlerde geçerli olan belgedir. Tapu belgesi üzerinde yazan kat irtifakı, kat mülkiyeti ve hisseli tapu ise farklı anlamlara gelir.

Kaç çeşit tapu vardır?

Taşınmazlara ait olan üç farklı tapu çeşidi bulunur. Bunlar kat irtifakı tapusu, kat mülkiyeti tapusu ve hisseli tapudur.

Tapuda ne yazmalı?

Evlerin tapusunda ‘kat irtifakı’ ya da ‘kat mülkiyeti’ gibi ifadeler yer alıyor. Çoğu kişi bu ifadelerin ne anlama geldiğini bilmeden ev alıyor ama bu ifadeler iskanla ilgili. İnşaat ‘resmen’ tamamlanmamışsa yani iskanı alınmamışsa tapuda kat irtifakı, iskan alındıysa kat mülkiyeti yazıyor.

Tapunun rengi neyi ifade eder?

Tapu Senedinin pembe ve mavi renklerde olması tapu senedinin hangi amaçla verildiğini gösterir. Mavi renkte olan senet; mülkün herhangi bir kat mülkiyetine geçmediğini, arsa tapusu olduğunu simgeler. Gayrimenkul üzerinde bulunan bir ipotek, haciz gibi sınırlamalar var ise mavi tapu senedinde görülmez.

Kat irtifakı olunca ne olur?

Kısaca; inşaat boyunca geçerli olan kat irtifakı, geçici bir süreliğine alınacak belgedir. İnşaat sırasında alınan kat irtifakı, inşaat tamamlandığında kat mülkiyetine çevrilir. Ancak bu çevrim işleminde kat sahipleri değil; müteahhitler görev alır.

Müstakil evlerde kat mülkiyeti olur mu?

Çok katlı yapılar için olduğu gibi müstakil yapılar içinde kat mülkiyeti tercih edilebilir. Miras kalan iki katlı müstakil evlerden bir kat satın almak istediğinizde kat mülkiyeti olmadan size ev satışı yapılamaz.

Mesken ile konut arasındaki fark nedir?

Tapuda mesken, konut tapusu anlamında kullanılır. Meskenin kelime anlamı ikamet edilen yer, ikametgah ve konuttur.

Hisseli tarla tapusu nasıl alınır?

Hisseli arsa tapusu, yapılacak ifraz işlemi ile ayrılabiliyor. İfraz işlemi, tapu kütüğünde yapılan ayırma işlemi olarak tanımlanıyor.

Tapu Durumu Arsa nedir?

Arsa tapusuna sahip olan evler henüz tamamlanmamış veya inşaat çalışmaları tamamlanmış ancak iskan belgesi alınmamış oluyor.

Kat irtifaklı mesken tapusu ne demek?

Kat irtifakı, binanın bodrum katının yapılmasının ardından daire sahiplerinin arsa üzerine gerçekleştirilecek olan konutlardaki paylarını gösteren bir tapu şeklidir.

Tapuda mesken ne anlama gelir?