Ev sahibi kiracıyı istediği zaman çıkabilir mi?

Türk Borçlar Kanunu madde 325 düzenlemesine göre kira sözleşmesi bitmeden evden çıkmak mümkündür ancak burada kiracının hukuki sorumluluğu doğar. Bu şu anlama geliyor, sözleşme dolmadan tahliye mümkün olsa da kiracı bir süre daha kira borcunu, aidatı, ortak giderler varsa bunlar vb. yan giderleri ödemek zorundadır.

Kiracı tahliye davası masrafları ne kadar?

Baro tarafından tavsiye niteliğinde olan ücret tarifesi ise şöyle, tahliye davaları 5.170 TL, Kira bedelinin tespiti davaları 6.270 TL olarak belirlenerek 2019 yılı için web sayfasında yayınlanmıştır.

Kiracıyı tahliye sebepleri nelerdir?

Ev sahibinin eşi, altsoyu, üstsoyu ve kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu kişiler için konutu kullanma zorunluluğu bulunması, gereksinim nedeni ile tahliyeyi oluşturmaktadır Örneğin; ev sahibinin kirada oturması fakat maddi zorluklar nedeniyle kirayı ödemekte zorlanması, oluşan sağlık sorunları nedeniyle ev …

Kiracı hemen çıkabilir mi?

Nasıl ki ev sahibi kiracıyı belli kurallar çerçevesinde evden çıkarabiliyorsa aynı şekilde kiracı da istediği zaman evden ayrılamaz. Ayrılırsa da sözleşmeyi feshinden kaynaklı zararı tazmin etmek zorundadır.

Tahliye davası masraflarını kim öder?

Tahliye sürecinde tüm masraflar, dava açan ve icra takibinde bulunan tarafından ödenmesi gerekmektedir. Tahliye davalarının harç ve dava masraflarını yatırılmadan zaten dava açılamaz. Tahliye sürecinde ödenen tüm dava masrafları, icra takibi sürecinde dava masraflarıyla birlikte kiracıdan talep edilir.

Kiracı en hızlı nasıl tahliye edilir?

Kira borcunu ödemeyen kiracıların tahliyesi için en hızlı yol, kiracı hakkında tahliye talepli icra takibi başlatılmasıdır. Bu icra takibinde, kiraya veren tarafından hem birikmiş kira alacağı hem de tahliye talep edilmelidir.

Tahliye nedenleri nelerdir?

Kiraya Verenden Kaynaklanan Tahliye Sebepleri

  • 1.Kiraya Verenin Konut Gereksinimi Nedeniyle.
  • 2.Kiraya Verenin İşyeri Gereksinimi Sebebiyle Tahliye.
  • 3.Yeni Malikin Konut Ya Da İş yeri Gereksinimi Sebebiyle Tahliye.
  • 4.Kiralanan Taşınmazın İnşa ve İmarı Sebebiyle Tahliye.
  • 1.Tahliye Taahhüdü Sebebiyle Tahliye.