Ev depozito nasıl hesaplanır?

Kira depozitosu nasıl hesaplanır? Türk Borçlar Kanunu’nun 342. maddesine göre, kira depozitosu 3 aylık kira bedeli ile sınırlandırılmıştır. Örneğin; kirası 1.000 TL olan bir ev tuttunuz. Ev sahibinin sizden talep edebileceği depozito ücreti 3 x 1.000 TL yani; 3.000 liradan daha fazla olamayacaktır.

Ev sahibi depozitoyu ne zaman öder?

Kira sözleşmesi sona erdirilip taşınmazın tahliye edilmesi durumunda, vadeli hesapta bulunan depozito, kiraya veren tarafından sözleşmeyle ilgili yasal yollara başvurulmadıysa sözleşmenin sona erdiği tarihten itibaren üç ay sonra kiracıya iade edilecektir.

Ev sahibi depozitoyu vermiyorsa ne yapmalı?

Tüm şartları yerine getirmenize rağmen ev sahibi yine de depozitonuzu ödememekte ısrarcıysa öncelikle ona noterden ihtar çekiniz. Eğer belirtilen sürede ödeme yapmazsa, depozitonuz ve yasal faizi için icra takibi başlatabilirsiniz.

Ev sahibi evi satarsa depozito ne olur?

Sözleşmesi devam eden evin satılması halinde, yeni malik sözleşmenin güncel tarafı haline gelir. Bu durumda eski ev sahibi kendisinde bulunan depozito bedelini yeni ev sahibine vermekle yükümlüdür. Çünkü olası kiracının evden çıkarılması durumunda, depozitosunun geri ödemesini yeni ev sahibi yapacaktır.

Ev depozitosu ne kadar?

Depozito miktarı aylık kira tutarınızın üç katını geçmemelidir. Yani 1000 TL’ye bir evi kiraladığınız düşünüldüğünde ev sahibi sizden en fazla 3000 TL depozito parası yani güvence parası talep edebilir. Bu miktarı ev sahibiyle anlaşmanız durumunda peşin olarak değil de, taksit taksit de ödeyebilirsiniz.

Kiracı erken çıkarsa depozito alabilir mi?

Uygulamada bu tür bir erken çıkma halinde ev sahipleri depozitoyu vermek istemez. Normal şartlarda depozito evin teslim alındığı gibi iadesinin, ödenmeyen son kira bedeli gibi taşınmazın borçsuz olarak iade edilmesinin teminatı olarak alınır ve bu şartlar yerine getirildiği takdirde iade edilmesi gerekir.

Kira Depozito hangi durumlarda geri verilmez?

Depozito, kiracının ev sahibine “güvence” için belli bir miktarda ödediği bedele deniyor. Ev sahibine ödenen depozito, kiranın son bulması halinde kiracıya geri ödeniyor. Ancak sözleşmede belirtilen demirbaşlara zarar verilmesi ya da kira borcunun olması halinde, ev sahibi depozito iadesi yapmıyor.

Ev sahibi evde kiraci varken evi satabilir mi?

Mesken kiralamalarında taraflar arasında yapılan kira sözleşmesi, mal sahibinin tasarruf hakkını kısıtlamıyor. Mal sahibi kiracı varken de evin satışını gerçekleştirebiliyor.

Ev sahibinden depozito nasıl geri alınır?

Depozitoyu geri almak için mülk sahibine, mülkün boşaltılacağının bilgisinin verilmesi gerekir. Mülk sahibi ve kiracı, kendi aralarında anlaşarak depozito ödemesini tek seferde ya da taksitler halinde gerçekleştirebilir.