Engelliler nerelerden ücretsiz yararlanabilir?

– Müze, ören yerleri, milli parklar ve piknik alanları engellilere ücretsiz. Belediye’ye ait plajlarda şezlong-şemsiye ücretsiz. – Devlet tiyatroları ücretsiz, İstanbul Şehir Tiyatroları indirimli. – Spor müsabakalarına ve konserlere giriş “kura” çekimi ile ücretsiz.

Kamuda engelli hakları nelerdir?

Bağ-Kur engelli emekliliği hakkı 1 Ekim 2008 sonrası 5510 sayılı yasa ile tanımlanmıştı.

  • İstihdam.
  • Engelli Memurun Tayin Hakkı
  • Engellilik Durumuna Bağlı Yer Değişikliği.
  • Engelli Memurun Nöbet Durumu.
  • Engelli Çalışanlara Erken Emeklilik.
  • Engelli Çalışanların Gelir Vergisi İndirimi.
  • Engelli Memurun İzin Hakkı
  • Yetim Maaşı

Sol alt ekstremite sakatlığı bulunanlar ÖTV’den yararlanır mı?

4.Sol Alt Ekstremite Sakatlığı Bulunanlar ÖTV’den Yararlanır mı? ve engellilerin “H” sınıfı sürücü belgesi olması halinde, başkaca özel tertibat yapılmasına gerek olmaksızın otomatik vitesli araçları ilk iktisabında bu istisnadan yararlanmaları mümkün bulunmaktadır.

5 yılı dolan engelli araç satışı nasıl yapılır?

Engelli bireyler araçlarını aldıktan 5 yıl sonra engeli olmayan bir kişiye ÖTV ödemeden satabilirler mi? Bir engelli aracının 5 yıl içinde satılması durumunda ÖTV istisnası hakkı kaybedilir ve ödenmesi gerekir. 5 yılını tamamladıktan sonra ise herhangi bir ÖTV ödemesi yapılmadan satılabilir.

Engelli aracı 5 yıldan önce satılır mı?

Engelli plakalı aracı 5 yıl sonra normal birine satmakta herhangi bir sakınca yoktur. Özel tertibat olmayan aracın satışı konusunda 5 senelik sürenin dolması, süre dolmadan satış gerçekleşecekse ÖTV farkının ödenmesi ve plakada “engelli” ibaresi bulunuyorsa plaka değişimi yapılması gerekir.

Engellilere ulaşım ücretsiz mi?

Engelli ve Yaşlılara Ücretsiz Seyahat Hakkını Düzenleyen Yönetmelik Yayımlandı Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği ve 12 Temmuz 2013 tarihinde 4736 sayılı Kanun’da yapılan değişiklikle getirilen engelli ve yaşlı vatandaşlara yönelik ücretsiz seyahat uygulaması tüm Türkiye’de hayata geçiyor.

Yüksek Hızlı Tren engellilere ücretsiz mi?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, engellilere kanunla verilen ücretsiz seyahat hakkına yönelik Yüksek Hızlı Tren (YHT) seferlerinde uyguladığı kota uygulamasını kaldırdı.

Sol alt ekstremite nedir?

Alt ekstremite Ne Demek Kalçadan başlayan, uyluk, bacak ve ayağı içeren uzuv.

ÖTV raporu ne kadar geçerli?

ÖTV istisnasında engellilik raporuna ilişkin tarih sınırlaması: 20.02.2019 tarihinden önce usulüne uygun olarak düzenlenmiş olan engelli sağlık kurulu raporları ÖTV istisnası uygulamasında geçerlidir. Ancak, Özel Tüketim Vergisi Kanunu’nun yürürlüğe girdiği 01.08.2002 tarihi öncesi alınan raporlar geçerli değildir.

Engelli aracı 5 yıl sonra nasıl satılır?

5 yılı dolmamış engelli aracı nasıl satılır?

Engelliler nerelerden ücretsiz yararlanabilir?

– Müze, ören yerleri, milli parklar ve piknik alanları engellilere ücretsiz. Belediye’ye ait plajlarda şezlong-şemsiye ücretsiz. – Devlet tiyatroları ücretsiz, İstanbul Şehir Tiyatroları indirimli. – Spor müsabakalarına ve konserlere giriş “kura” çekimi ile ücretsiz.

Engelliler için otobüs bileti ne kadar?

Engelli kişiye ise liste fiyatı üzerinden 70-TL den indirim uyguladığında 53-TL ye gelen bilet 7-TL lik bir avantaj sağlamaktadır. Bu oranın düşük olması engelli vatandaşa pek bir avantaj sağlamamaktadır. Ya avantaj oranı düzenlenmelidir yada satış fiyatı üzerinden indirimin sağlanması gereklidir.

Engelliler için iett kartı nasıl alınır?

Engelli kimlik kartını, Aile ve Sosyal Politikalar İl ve İlçe Müdürlükleri’ne ya da E-Devlet sistemi üzerinden başvuru yapmak suretiyle alabilirsiniz. Bulunduğunuz ildeki Aile ve Sosyal Politikalar İl ve İlçe Müdürlükleri’ne gerekli belgeler ile başvurmanız halinde engelli kartı alabilirsininiz.

Otobüs bileti engelli indirimi nasıl alınır?

THY Çağrı merkezinden bilet almak isteyen yolcular, Miles&Smiles üyesi olsalar da olmasalar da, THY yolcularına özel “geri bildirim formunu” doldurmaları ve engelli belgesini sisteme yüklemeleri halinde, her seferinde belge göstermeye gerek kalmaksızın indirimli bilet alabilir.

THY engelli indirimi ne kadar?

Türkiye çıkışlı Türk Hava Yolları seferlerinde engelli yolcularımızın sadece bir kereliğine engelli belgeleriyle birlikte Miles&Smiles üyesi olmaları yeterli oluyor. Engelli yolcularımız iç hat biletlerinde %20 indirimden, dış hat biletlerinde %25 indirimden faydalanırken sürekli belge göstermelerine gerek kalmıyor.

Tren engelli indirimi ne kadar?

Dernek Genel Merkezimiz ile TCDD Genel Müdürlüğü arasında çalışmaları sonucunda şehirlerarası yolculuklarda rapor oranı %40-49 arası olan engelli yolculara kendisi için %50 indirim, %50 ve üzeri raporu olan engelli yolculara ise hem kendisine hem de yanındaki bir refakatçiye yolcu biletlerinde %50 indirim sağlanmıştır.

Ibb engelli ulaşım kartı nereden alınır?

Engelli kimlik kartını alabileceğiniz yerler, Aile ve Sosyal politikalar İl ve İlçe Müdürlükleri, E devlet online hizmet paneli üzerinden gerçekleştirilmektedir. Bulunduğunuz ile kayıtlı olan Aile ve Sosyal Politikalar İl ve İlçe Müdürlüklerine başvurarak engelli karta başvurabilirsiniz.

Ücretsiz Akbil nasıl güncellenir?

ÜCRETSİZ AKBİL YENİLEME İŞLEMİ Ücretsiz kart, Biletmatik’in beyaz kısmına yerleştirilir ve 10 saniye beklenir. 10 saniye sonra kartın güncelleme işlemi tamamlanmıştır. Kartınızı bir sonraki güncelleme işlemine kadar ücretsiz olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

Otobüs bileti Öğrenci indirimi var mı?

Çocuk yolcu için herhangi bir indirim var mı? 6-12 yaş arası çocuk yolcularımıza bilet bedeli üzerinden (Ulaştırma Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu tavan fiyatı üzerinden) %30 indirim düzenlenir.