Engelli raporuyla alınan arabayı kimler kullanabilir?

Engelli aracı alabilmek için belli şartları taşımak gerekiyor. Buna göre;  ve üzerinde engeli olan bireylerin adına alınan araçları 2. ve 3. dereceye kadar akrabaları kullanabilir. Aynı zamanda noter tarafından teyit edilen iş arkadaşlarının da ruhsata işlenmesi hakkı saklı tutulmuştur.

Erişilebilirlik Yasası nedir?

Madde 4-d) Engellilerin bağımsız yaşayabilmeleri ve topluma tam ve etkin katılımları için erişilebilirliğin sağlanması esastır. Çalışan engellilerin aleyhinde sonuç doğuracak şekilde, engelinden dolayı diğer kişilerden farklı muamelede bulunulamaz. …

Engelli aracını başkası kullanırsa ne olur?

Engelli araç, yasalara uygun şekilde alınmış ve yasaların izin verdiği kişi ya da kişiler tarafından kullanılıyorsa, kaza sonrası sigorta şirketi hiç tereddütsüz hasarı öder. Ama yok, 3. derece yakınlara kadar kullanması gereken engelli aracını bir başkası kullanıyorsa ve kazaya da karışmışsa sigorta, hasarı ödemez.

ÖTV indirimi ile alınan aracı kimler kullanabilir?

ÖTV istisnasından faydalanarak alınan araçları üzerine kayıtlı olan engelli bireyler kullanabilir. Bu bireylerin trafiğe çıkması uygun olmaması durumunda ise araç ruhsatına kayıt ettirilen 3 kişinin daha aracı kullanmasına izin verilir.

Engelli ÖTV indirimi hangi araçlar için geçerli?

Engelli araç ÖTV indirimi pick-up, binek otomobil, panelvan, arazi taşıtı, ATV, steyşın vagon, van, kamyonet ve motosiklet gibi araçlarda geçerlidir. Bunun yanında bireyin %90 engellilik durumunda birey 18 yaş altında ise anne ve babasına vereceği muvafakatname ile araç alabilir.

Erişilebilirlik ne demek?

Erişilebilirlik, herhangi bir ürünün, hizmetin, teknolojinin ya da ortamın engelliler ve yaşlılar dahil olmak üzere herkes tarafından ulaşılabilir ve kullanılabilir olmasını ifade etmektedir.

Erişilebilirlik ödülleri nedir?

Engelli bireylerin toplumsal ve ekonomik hayata katılımına katkı sağlayan erişilebilirlik alanında çalışmalar yapan gerçek kişiler ile kamu kurum ve kuruluşları, kamu ve özel hukuk tüzel kişilerine bilimsel araştırmaları, başarılı projeleri, hayata geçirdikleri uygulamaları ve sundukları hizmetler için verilecek …