Emekli biri ölünce maaşı kime kalır?

Ölüm aylığı geride kalan eş, çocuk, anne babaya bağlanabilir. Ancak bu kişilerin bazı şartları taşıması gerekir. Vefat eden kişi ile ölüm tarihinde yasal evlilik bağı bulunan eşe aylık bağlanır. Sigortalının eşinin çalışması veya kendi sigortalılığı nedeniyle aylık veya gelir alıyor olması bu durumu değiştirmez.

Olen SSK linin esine ve kizina ne kadar maaş baglanir?

Sigortalının eşine bağlanacak ölüm aylığı sigortalı için hesaplanan aylığın % 50’sidir. Şayet sigortalının hak sahibi durumunda çocuğu yoksa hak sahibi eşine % 75 oranında aylık bağlanır. Çocukların her birine bağlanacak aylığın oranı ise % 25’dir.

Emekli vefat ederse eşi ne kadar maaş alır?

Ölüm halinde eşin ölümü halinde hayatta kalan eşe son alınan maaşın yüzde 75’i bağlanıyor. Çalışıyorsanız, alacağınız miktar yüzde 50 oluyor. * Eşin dışında bir de yetim varsa ki kız çocukları bekarsa hayatlarının sonuna kadar bu aylığı alabiliyor. O zaman eş yüzde 60, yetim yüzde 30 oranında maaş alıyor.

Emekli dul kadın ölen babasının maaşını alabilir mi?

SSK veya Bağ-Kur kapsamında çalışan ya da emekli olan kız çocuğuna, bekar veya dul olması koşuluyla yetim aylığı bağlanıyor. Babanız Emekli Sandığı emeklisi olsaydı, SSK emeklisi olduğunuzdan, babanızdan aylık bağlanabilecekti.

Kocası ölen kadın hem kocasından hem babasından maaş alır mı?

Anneniz 2019 yılında babanızın vefatı ile 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre anne ve babasından ölüm aylığına hak kazanıyor. 5510 sayılı Kanun’a göre, hem eşinden hem de ana ve/veya babasından ölüm aylığına hak kazananlara, tercihine göre eşinden ya da ana ve/veya babasından …

Ölüm aylığı için hangi belgeler gerekli?

Ölüm Aylığı İçin Gerekli Belgeler

  • Ziraat bankası hesap numarası ve her hak sahibi için birer hesap kartı çıkartılmış olması
  • Ölüm Defin Tutanağı
  • Ölüm aylığının bağlanması için dilekçe.
  • Veraset İlanı
  • İki adet vesikalık fotoğraf.
  • Hak sahibi olanlar kişiler için taahhüt ve beyan belgesi.
  • Çocuk malul ise Sağlık Kurulu Raporu.

E devletten ölüm aylığı başvurusu nasıl yapılır?

e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinden “Ölüm Yardımı ve Dul / Yetim Aylığı Talebi” ekranı üzerinden vefat eden eş, çocuk, anne veya babanın T.C. kimlik numarası üzerinden başvuru yapılabilir.

Maaşını başkasına devredilir mi?

SGK bünyesinde SSK (4A), BAĞ-KUR (4B) ve Emekli Sandığı (4C) kapsamında emekliliğe hak kazanan vatandaşların vefat etmesi durumunda maaşlarının belirlenen oranı hak sahiplerine devrediliyor. Kişilerin kendi emekli maaşı olması durumunda bile bu maaşı alabiliyorlar.

Emekli maaş devri nasıl yapılır?

Emekli aylığı banka veya banka şubesi değişikliğini internet üzerinden bankaya gitmeden de yapabilirsiniz. Banka veya PTT şube değişikliği talepleri “www.turkiye.gov.tr” internet adresine T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile yapılacak giriş sonrasında gerçekleştirilebilmektedir.