Elektrikli araçlar neden önemlidir?

Elektrikli araçların sağladığı en önemli yararların başında yakıt tasarrufu gelir. Fosil yakıtlarla çalışan otomobiller nedeniyle doğal kaynaklar tüketilmektedir. Elektrik benzin ve mazota kıyasla daha düşük maliyetli bir enerji kaynağıdır. Elektrikli araçlar çevre dostudur, dünyaya daha az karbon salınmasını sağlar.

Elektrikli araçlarda vergi var mı?

Elektrikli otomobillere uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları 2 Şubat 2021 tarihinden geçerli olmak üzere 3.3 ila 4 kat düzeyinde artırıldı. Yeni zamla birlikte en düşük elektrikli otomobil ÖTV oranı yüzde 7’den yüzde 10’a, en yüksek elektrikli otomobil ÖTV’si de yüzde 15’ten yüzde 60’a çıkarıldı.

Elektrikli araç pil kirası nedir?

Tam anlamıyla bir deposu olmayan Zoe’nin pilleri belli bir ücret karşılığında şarj ediliyor. Eviniz dışında bir noktada kullanacağınız hızlı şarj istasyonunun (e-şarj ya da . benzeri) Zoe’nin pillerini tam olarak şarj etmesi için yaklaşık 30 TL ödemeniz gerekiyor. Yani 300 km için 30 TL harcıyorsunuz.

Elektrikli araçlar tehlikeli mi?

Devam eden araştırma ve geliştirme sayesinde henüz ciddi bir elektrikli araç kazası yaşanmamıştır. Bununla birlikte, elektrikli araçların her açıdan içten yanmalı motorlu araçlardan daha güvenli olduğu unutulmamalıdır.

Elektrikli araç kaç tl yakar?

Elektrikli araçlar genel olarak 1 dk şarj ile 5 km civarı yol gidebilmekte ve şarj istasyonlarına ihtiyaç olmadan şebeke elektriği ile şarj edilebilmektedir. 100 kilometrede 1,5 euroluk elektrik harcıyorlar. Aynı mesafe için 8 euroluk benzin yakan araca göre büyük tasarruf sağlıyorsunuz.

Elektrikli araçlar MTV öder mi?

Ayrıca ödenen ÖTV’nin bir de KDV’si hesaplanarak araç perakende satış fiyatına ekleniyor. Motorlu taşıtlar vergisi ise yıllık olarak aracın yaşına ve motor silindir hacmine göre alınıyor. Türkiye’de hibrit araçlara ilişkin herhangi bir MTV istisnası yok. Ancak tam elektrikli araçlarda MTV teşviki var.

Elektrikli araclarin vergisi ne kadar?

Buna göre özel tüketim vergisi (ÖTV) oranı motor gücü 85 kW’yi geçmeyen elektrikli araçlarda yüzde 3’ten yüzde 10’a, motor gücü 85 kW’yi geçen fakat 120 kW’yi geçmeyen elektrikli araçlarla yüzde 7’den yüzde 25’e, motor gücü 120 kW’yi geçen elektrikli araçlarda yüzde 15’ten yüzde 60’a yükseltildi.

Elektrikli arabalar ne kadar?

Elektrikli Araba Fiyatları

Model İlan Başlığı Fiyat
Katren Omnia LBC OMNİA %100 ELEKTRİKLİ OTOMOBİL 72V RUHSAT SAHİBİNDEN 70.000 TL
Yuki Tria TRIA. Elektrikli Araba Hiç Bu Kadar Güzel Olmamıştı… 32.000 TL
Audi E-Tron FC MOTORS OTOPORT E-TRON MASAJ-SLİNE-SOĞUTMA-VAKUM-KAMERA FULL 1.740.000 TL

Elektrikli araçlarda hangi tür pil kullanılır?

Yakıt pilli elektrikli araçlar çok düşük emisyonlu olmasına rağmen yakıt pili ve hidrojen teknolojisi gibi sorunlara sahiptir [4]. Elektrikli araçlarda yaygın kullanılan başlıca pil teknolojileri; Pb-asit (Kurşun-Asit), NiCd (Nikel Kadmiyum), NiMH (Nikel Metal Hidrat) ve Li-ion (Lityum İyon) pillerdir [5].