E devletten emeklilik başvurusu yapılır mı?

E-devlet üzerinden emeklilik başvuru yapmak için önce emeklilik için gereken koşullar yerine getirilmelidir. Sosyal Güvenlik Kurumu merkezine gittiğinizde emeklilik başvurusu yapmak istediğinizi belirtince size tahsis talep ve beyan taahhüt formu vereceklerdir.

Emeklilik e devletten nasıl bakılır?

E-devlet üzerinden TC kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra arama kutusuna ‘Çalışma Hayatım’ yazarak çıkan seçeneğe tıklayın. Açılan sayfada “Ne zaman emekli olurum?” başlığı altında prim ödenen gün sayısı ve emeklilik yaşı bilgileri yer alacak.

Emeklilik bilgilerimi nasıl öğrenebilirim?

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı ALO 170 hizmeti üzerinden vatandaşlar emeklilik şartlarına dair merak ettiği sorulara cevap bulabiliyorlar. ALO 170’i tuşlayarak arama yapıldığında; SSK (4A), BAĞ-KUR (4B) ya da Emekli Sandığı (4C) emeklilik şartlarına ilişkin kolayca bilgi edinebilir.

E devletten emeklilik başvurusu ne zaman sonuçlanır?

Emeklilik Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır? Emeklilik başvurusu sonuçlanma süresi, 15 günden 90 güne kadar sürmektedir.

E devletten emeklilik takibi nasıl yapılır?

Öncelikle https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ adresine tıklayın ve “SGK Evrak Kaydı ve Takibi” başlığı altında başvuru dosyanızın ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu sorgulama için gerekli bilgiler TC kimlik numaranız ve kayıt yılı bilginizdir.

Emekli maaşını gösteren belge nereden alınır?

Bağ-Kur’a bağlı çalışan bir kişi gelir belgesi olarak vergi levhası göstermeleri yeterli olmaktadır. Emekliler için ise yine E-Devlet üzerinden alınabiliyor.

Emekli kimlik belgesi nereden alınır?

Emekli personel kimlik kartı müracaatları, emekliye ayrıldıkları mahal ve merkez/taşra atamalı ayrımı gözetilmeksizin, müracaat sahiplerinin ikamet ettikleri yere en yakın adalet komisyonlarınca alınacak olup, 1 Aralık 2010 tarihinden önce emekli olan personele Sosyal Sigortalar Kurumu Emekli Sandığı Genel Müdürlüğü’ …

E devletten 4C emeklilik Belgesi nasıl alınır?

Giriş yaptıktan sonra 4C emekli maaşı sorgulama işleminizi arama kısmına yazınız ya da hizmetler kısmından Sosyal Güvenlik Kurumuna oradan da SGK Tescil ve Hizmet Dökümü bölümüne tıklayınız ardından 4c belgelerini seçiniz. Çıkan belgeyi barkodlu indir seçeneğine tıklayarak indirip yazdırabilirsiniz.

TC Kimlik no ile ne kadar emekli maaşı alırım?

Giriş sayfasına T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi girdikten sonra sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra ana sayfada yer alan e-Hizmetler bölümüne girmelisiniz. Buradan Sosyal Güvenlik Kurumu’nu bulduktan sonra bağlı olduğunuz kuruma göre emekli maaşı sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Emeklilik tarihini nereden öğrenebilirim?

E-devlet üzerinden TC kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra hizmete başlama yılınızı ve resimdeki güvenlik kodunu girebilir ve sorgulama yapabilirsiniz. Burada kaç yaşında ve kaç günden emekli olabileceğiniz bilgileri size sunulacak.

4A emeklilik evrak takibi nasıl yapılır?

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU ÜZERİNDEN ARAMA Öncelikle https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ adresine tıklayın ve “SGK Evrak Kaydı ve Takibi” başlığı altında başvuru dosyanızın ne durumda olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu sorgulama için gerekli bilgiler TC kimlik numaranız ve kayıt yılı bilginizdir.