Duruş bozukluğunu düzeltmek için ne yapmalı?

Düzenli Egzersiz. Düzenli egzersiz duruş bozukluğunun en önemli tedavileri arasında yer almaktadır.

 • Bel Desteği. Eğer sürekli olarak iş hayatında masa başı bir işte çalışıyorsanız ve beliniz destek almıyorsa bu durum duruş bozukluğuna sebebiyet verebilir.
 • Korse.
 • Duruş bozukluğu belirtileri nedir?

  Duruş bozukluğunun en sık karşılaşılan belirtisi vücut ağrılarıdır. En çok bel, sırt ve boyun ağrısına neden olur. Duruş bozukluğu aşağıdaki belirtilere de yol açabilir:

  • Omuz ve kol ağrısı
  • Bacak, diz veya ayak bileği ağrısı
  • Kas yorgunluğu, kuvvetsizlik.
  • Baş ağrısı
  • Kas ve bağ dokuların gerilmesi.
  • Sinir sıkışmaları

  Duruş bozukluğuna ne denir?

  Kifoz (Kamburluk) Postüral kifoz: Duruş bozukluğuna bağlı oluşur ve hastadan sırtını düzeltmesini istediğimizde kamburluğunu geçici olarak düzeltebilir. Alışkanlığa bağlı oluşur. Egzersizle tedavi edilebilir.

  Postür bozukluğu ne demek?

  Postür bozukluğu oturma, kalkma, yürüme gibi fiziksel faaliyetler sırasında bacaklar, kollar ve belin dengeli bir duruş sağlayamaması durumudur. Postür Kas iskelet sisteminin, sabit ve hareket edilen anlarda değişen, dizilim ve düzenine denilmektedir.

  Kamburdan nasıl kurtulunur?

  Düzenli spor ve egzersiz yaparak kurtulmanız mümkündür. Eğer bel ve sırt kaslarınız güçsüzse ters mekik çekerek kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. İş yerinizde çalıştığınız bilgisayar, masa ve sandalyenin düz ve yumarda olmasına dikkat edin. Her zaman dik oturmaya gayret edin.

  Kambur olduğunu nasıl anlarız?

  Kamburluk belirtileri

  1. Üst sırtta dışa doğru anormal bir eğri.
  2. Omuzların öne doğru yuvarlanması
  3. Sırtta ağrı, sertlik.
  4. Tendonlarda gerginlik.
  5. Bacaklarda zayıflık, uyuşukluk, karıncalanma.
  6. Aşırı yorgunluk.
  7. Solunum güçlüğü
  8. Sindirim problemleri.

  Dik durmamak nelere yol açar?

  Aslında, kötü duruş; kronik omurga ağrısı (bel, boyun, sırt) ve disk dejenerasyonuna neden olur. Bunun sebebi, omurga çevresindeki kaslar, eklemler, tendonlar, diğer yumuşak dokular ve kemiklerdeki gerginliğin artmasıdır.

  Duruş bozukluğu için hangi spor yapılmalı?

  Plank hareketi Duruş bozukluğu için egzersizler listesinin vazgeçilmezlerinden biri de plana duruşu. Bu egzersiz duruşu iyi etkilediği gibi güç de kazandırır.

  Vücudun duruş şekline ne denir?

  Postür statik ve dinamik olarak 2’ye ayrılır. Oturma, ayakta durma, yatma gibi hareketsiz durumdaki vücudun duruş şekline statik postür (sabit duruş), hareket esnasındaki vücudun şekline ise dinamik postür (hareketli duruş) denir.

  Postür ne demek?

  POSTÜR(DURUŞ) NEDİR? Ayakta durma, oturma, yürüme gibi çeşitli aktiviteler sırasında tüm vücut kısımlarının(baş , gövde, kollar ve bacaklar) birbiri ile uyumu ve düzgün dizilimidir.

  Duruş bozukluğu bel fıtığı yapar mı?

  Dr. Yılmaz, düzeltilmeyen duruş bozukluğunun boyun, sırt ve bel ağrılarına, vücuttaki farklı kaslarda tutulmalara ve omuz hareketlerinde kısıtlılığa neden olduğunu belirtiyor. Ayrıca zayıf kaslar; boyun ve bel fıtığı nedeni olabiliyor.

  Postür etkisi nedir?

  Yani postür, vücudun yerçekimi ile dinamik dansıdır. İnsan yerçekimine karşı dik pozisyonda hareket etmek üzere tasarlanmış bir makine gibidir ve düzgün hizalanma sağlanmazsa eklemlerde aşınmalar başlar. Doğru duruş; ayakta durma, oturma, yatma veya hareket sırasında farklıdır.