Down Sendromu raporu yüzde kaç özürlüdür?

Çözger Sağlık Kurulu Raporunun Düzenlenmesi (Madde 8)

MEVZUATLA UYUM ARANDIĞINDA KULLANILACAK TABLO EK 3
Özel Gereksinim Kodu Özel Gereksinim Düzeyi Engel Oranı(%)
1 Özel gereksinimi vardır (ÖGV) 20-39
2 Hafif düzeyde ÖGV 40-49
3 Orta düzeyde ÖGV 50-59

Özürlü raporu nasıl hesaplanır?

Yetişkin insanların engelli raporu hesaplamaları Balthazard formülü ile yapılmaktadır….Görme engeli P, işitme engeli % olduğunda;

 1. 100 – 50 = 50,
 2. 50 x 25 = 1250,
 3. 1250 / 100 = 12,5 en yüksek oranı yeniden eklediğimizde 62,5 şeklinde hesaplanır. Şayet kişi 60 yaş üzerinde ise bu orana eklenir.

Sağlık kurulu raporu süresi ne kadar?

Bunun yanı sıra tam teşekküllü sağlık raporunun süresi 7 iş günü olarak belirlenir. Heyet raporunun geçerlilik süresi neredeyse 90 gün olarak belirlenmiştir.

Yüzde doksan engelli raporu kimlere verilir?

YÜZDE DOKSAN ENGELLİ RAPORU KİMLERE VERİLİR? Engelli olan bir birey engelli raporu alabilmek için Sağlık Kurumu’na gitmesi gerekmektedir. Engelli kişinin test sonucu 20-34 arasında ise kişinin engellilik oranı %90’dır.

Down Sendromu engel mıdır?

Sendromun neden olduğu sorunlardan bir tanesi de zeka geriliğidir. Ancak mongolizmde olduğu gibi aşırı derecede bir durum söz konusu değildir. Down sendromu zihinsel engel midir sorusunu, hafif ve orta derecelerde zeka geriliğine yol açar, şeklinde cevaplayabiliriz.

Hangi hastalıklara engelli raporu verilir 2019?

Engelli raporunun verildiği hastalıklar şu şekilde sayılabilir:

 • Solunum yolu hastalıkları
 • Kadın hastalıkları
 • Onkoloji.
 • Kas ve iskelet hastalıkları
 • İdrar yolu hastalıkları
 • Yanıklar.
 • Deri hastalıkları
 • Hemopoetik.

Sağlık kurulu raporları ne zamana kadar uzatıldı?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, süreli engelli raporları olan vatandaşların evde bakım yardımı ile engelli aylıklarından faydalanma süresinin KOVID-19 tedbirleri kapsamında uzatıldığını açıkladı. Bakan Selçuk, “Süreli engelli raporları 1 Eylül 2021 tarihine kadar geçerli sayılacak” dedi.

Engelli raporunun geçerlilik süresi ne kadar?

Buna göre, süresi 1 Ocak 2020’den itibaren dolan süreli engelli raporları, 1 Eylül 2021’e kadar geçerli kabul edilecek. Bu süreçte raporunu yeniletmek veya ilk defa rapor çıkarmak talebiyle sağlık hizmet sunucularına başvuranların talepleri de karşılanmaya devam edilecek.