Dolandırıldım ne yapmam lazım?

“(1) Suça ilişkin ihbar veya şikâyet, Cumhuriyet Başsavcılığına veya kolluk makamlarına yapılabilir. (2) Valilik veya kaymakamlığa ya da mahkemeye yapılan ihbar veya şikâyet, ilgili Cumhuriyet Başsavcılığına gönderilir.

İnternet dolandırıcılığı nasıl önlenir?

PEKİ NASIL ÖNLEM ALMALIYIZ?

  1. Tanımadığınız adreslerden gelen e-mailleri asla açmayın, linklere tıklamayın.
  2. Kişisel bilgilerinizi, kullanıcı adı ve şifre gibi bilgilerinizi paylaşacağınız sitelere doğrudan internet adresini yazarak girin.
  3. İnternet alışverişlerinizde mutlaka sanal kredi kartı kullanın.

İnternet dolandırıcılığı nereye şikayet edilir?

Mağdur olduğunuz böylesi bir durum karşısında derhal şikâyet için en yakın emniyet birimine ya da Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ederek suç duyurusunda bulunun.

Telefon dolandırıcıları nereye şikayet edilir?

Ticaret Bakanlığına yapılan şikayetlerin değerlendirilmesinin akabinde idari para cezasının uygulandığını aktaran Bakal, “Telefon dolandırıcıları, Ticaret Bakanlığı sitesinden ya da e-Devlet üzerinden on-line olarak şikayet edilebilir. Bizzat Ticaret İl Müdürlüklerine şikayette bulunulabilir.

Dolandırıcıları nereye şikayet edebilirim?

Şikâyet Süreci En yakınınızdaki karakola veya savcılığa giderek ilgililer hakkında şikâyetçi olabilirsiniz. Basit dolandırıcılık suçları uzlaştırmaya tabiidir. Basit dolandırıcılık suçu mağduruysanız şikâyetçi olduktan sonra dosyanız uzlaştırma bürosuna gönderilerek uzlaştırma süreci başlatılır.

Savcılığa şikayet edilen kişiye ne olur?

Savcılık şikâyette bulunan kişinin ifadesini aldıktan sonra şikâyeti değerlendirerek davanın seyrine karar vermektedir. Savcılık şikâyeti değerlendirdikten sonra davanın açılıp açılmayacak konusunda karar verir. Suç duyurusunda bulunmak için şikâyet eden kişinin şikâyet edeceği kişiyi tanıması gerekli değildir.

E-posta ve internet dolandırıcılığı nedir?

“Phishing”, insanların kredi kartı bilgileri, ağ bilgileri veya diğer hassas bilgilerine ulaşmak için yapılan kimlik avı saldırılarıdır. Saldırganlar telefon ve çoğunlukla da e-posta yolunu kullanarak, hedeflerini kandırıp ve zararlı bağlantılara yönlendirir ve gizli bilgilerini çalarlar.

Bir web sitesi nasıl şikayet edilir?

İnternet ortamında sosyal medyada karşılaşılan yasal olmayan zararlı içerikler Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yürütülen İnternet Bilgi İhbar Merkezi’ne https://www.ihbarweb.org.tr bildirilebilir.

Beni rahatsız eden numarayı nereye şikayet edebilirim?

Savcılığa numara şikayet edilirse ne olur? Bir başka durum ise hiç tanımadığınız bir kişi tarafından rahatsız edilmesidir. Bu gibi durumlarda mağdur yani rahatsız edilen kişi yasal haklarını kullanabilir. Bunun için savcılığa bir dilekçe ile rahatsız edildiğinizi belirtir şekilde şikayetinizi gerçekleştirmelisiniz.

E devletten suç duyurusunda bulunulur mu?

E- Devlet Üzerinden Savcılığa Suç Duyurusu Yapmak Mümkün Mü? E- devlet üzerinden savcılığa suç duyurusu yapılmamaktadır. Bu işlem CİMER aracılığı ile yapılmaktadır.

Savcılığa suç duyurusunda bulunmak kaç para?

Savcılığa suç duyurusunda bulunmak için bir ücret ödemeye gerek yoktur. Savcılığa suç duyurusunda bulunmak ücretsizdir. Kişinin herhangi bir suç duyurusunda bulunabilmesi için bir ücret ödeme gereği bulunmamaktadır. Kişiler suç duyurusunda bulunurken Ücret ödeyip ödememe konusunda çelişkiye düşmelerine gerek yoktur.

Savcılığa yapılan suç duyurusu ne zaman sonuçlanır?

Mağdurların yaptığı savcılığa suç duyurusu sonuçları, savcılığın iş durumuna göre değişik sürelerde gerçekleşebilmektedir. Bu süreç bazen bir ayda sonuçlanabileceği gibi bazı durumlarda ise bir yıl bile sürebilmektedir.