Diyabetli hasta eğitimi nedir?

Diyabet eğitimi hem tip 1 hem de tip 2 diyabet tedavisinin bel kemiğini oluşturur. Diyabet tanısı alan hastalar hekim, hemşire, beslenme uzmanı, psikologdan oluşan diyabet ekibi tarafından eğitilir. Eğitim toplantıları belirli aralıklarla tekrarlanır.

Şeker hastalığı komplikasyonu nedir?

Diyabet ve Komplikasyonları

 • Diyabetin Akut Komplikasyonları Nelerdir?
 • Diyabetin Kronik Komplikasyonları Nelerdir?
 • Kardiyovasküler hastalık :
 • Retinopati (Gözlerin hasar görmesi):
 • Nefropati (Böbreklerin hasar görmesi):
 • Nöropati (Sinirlerin hasar görmesi):
 • Ayak komplikasyonları :
 • İmpotans (Cinsel güçsüzlük):

Şeker hastalarının beslenmesi nasıl olmalı?

Beyaz ekmek, makarna, pirinç, mısır, mısır gevreği, şekerli gıdalar yerine meyve, sebze, tam tahıl, kuru baklagiller (fasulye, nohut, bezelye ve mercimek) ve düşük yağ içeren süt ürünleri gibi sağlıklı karbonhidratlar tercih edilmelidir.

Diyabet Hemsireligi nedir?

Diabet Eğitim Hemşiresi Diabetes Mellitus tanısı olan, katta yatan ya da poliklinikten takip edilen bütün hastaların eğitimlerini planlamak, uygulamak, değerlendirmek, takip etmek ve hastanın gereksinim duyduğu konularda danışmanlık yapmaktan sorumludur.

Tip 2 şeker hastalığı nedir?

Tip 2 diyabet genellikle 40 yaşın üzerindeki kişilerde görülen diyabet tipidir. Pankreasın yeterli miktarda insülin salgılayamaması veya salgılanan insülinin yeterli derecede kullanılmaması nedeniyle kan şekerinin yükselmesi durumudur. Bu tip diyabetiklerde rahatsızlık uzun yıllar klinik olarak belirti vermeyebilir.

Diyabetik ayak nasıl tedavi edilir?

Diyabet ayak ile başvuran hastada ülsere ve gangrenöz yara bulunması durumunda tıbbi tedaviye (antibiyotik, kan sulandırıcı ilaçları, kan şekeri düzenlenmesi) başlanır ve ortopedi tarafından acil debritman gerekiyor ise yapılır. Aynı gün ya da ertesi gün damar darlık ve tıkanıklığının tedavisine geçilir.

Diyabet hastaları ne yapamaz?

Tip 1 diyabetli hastaların vücutları ise, insülin yapan pankreastaki hücrelere yoğunlaşarak yok eder ve insülin üretimi yapılmasına engel olur. Karbonhidratı ayrıştırarak glukoza dönüştürebilir. Ama glukoz, kan dolaşımına girdikten sonra hücrelere insülin üretimi olmadığı için giriş yapamaz.

Şeker hastalığı nelere yol açar?

Diyabetin yol açtığı 5 hastalık

 • Kalp Hastalıkları Diyabetin yol açtığı kalbi besleyen koroner damarlardaki olaylar en çok ölüme yol açan sebeplerin başında geliyor.
 • Damar Hastalıkları
 • Görme kaybı
 • Böbrek Yetmezliği.
 • Sinir sistemi hastalıkları

Şeker hastaları ne yemeli ne yememeli?

Şeker hastaları; bal, reçel, marmelat, pekmez, dondurma, kremşanti gibi gıdalardan uzak durmalıdır. Margarin ve tereyağı gibi doymuş yağlar, şeker hastaları için uygun yağlar değil. Yağ tüketimi miktarı, şeker kadar önemli bir ayrıntı.

Şeker hastalarının kahvaltısı nasıl olmalı?

Şeker hastaları (Tip 2 diyabet) kahvaltıda protein ve lif bakımından zengin, şeker ve yağ bakımından zayıf kahvaltılar tercih etmeli. Şeker hastaları kahvaltıda mutlaka yumurta yemeli bunun dışıda yoğurt ve avokado diyabet ile mücadelede etkili birer kahvaltılık olabilir.

Diyabet Hemşiresi kime bağlıdır?

Diyabet eğitim hemşiresine görevlerinin dışında nöbet dâhil ek herhangi bir görev verilemez. Bağlı bulunduğu birim: Hemşirelik Hizmetleri Müdürlüğüdür.

Diyabet Hemşireliği Derneği ne zaman kuruldu?

Diyabet Hemşireliği Derneği 25 Ocak 1995 yılında İstanbul’ da kurulmuştur.