Dil ve Konuşma Terapisti iş bulabilir mi?

Dil ve konuşma terapistleri çeşitli özel hastanelerde, devlet hastanelerinde ve sağlık kuruluşlarında iş bulabilirler. Bu terapistler kendi alanlarında çalışabilirler.

Dil ve Konuşma Terapisi doktor mu?

Dil – Konuşma Terapisti bu konuda eğitim almış uzman kişidir. Dil ve konuşma terapisti, insan iletişimi, gelişimi ve bozukluklarının tanılanması, değerlendirilmesi, terapisi, ile uğraşan ve bu alanda bilimsel araştırma faaliyetlerinde bulunan bağımsız bir meslek grubu üyesidir.

Dil ve Konuşma Terapisi Yüksek Lisans kimler yapabilir?

Dil ve Konuşma Terapisi Tezli Yüksek Programı’na Kimler Katılabilir? Bu programa, Dil ve Konuşma Terapisi Lisans programı mezunları ile Dil ve Konuşma Terapisi Tezsiz Yüksek Lisans mezunları katılabilmektedir.

Dil ve Konuşma Terapisi hangi hastalıklara bakar?

Konuşma ve Dil Terapisi

 • Dil ve Konuşma Terapistleri Hangi Alanlarda Çalışır?
 • Konuşma Sesi Bozuklukları
 • Akıcılık bozuklukları
 • Yutma Bozuklukları
 • Gecikmiş Dil ve Konuşma Bozuklukları
 • Motor Konuşma Bozuklukları
 • Nörojenik Edinilmiş Dil Bozuklukları
 • Ses Bozuklukları

Dil ve konuşma terapisti ne kadar maaş alır?

4/2 derecesi ve 10 yıllık deneyimi olan dil ve konuşma terapisti maaşları 4.300 TL civarındadır. 2/1 derecesi ve 15 yıllık deneyimi olan dil ve konuşma terapisti maaşları 4.500 TL civarındadır. 1/3 derecesi ve 20 yıllık deneyimi olan dil ve konuşma terapisti maaşları 4.600 TL civarındadır.

Dil ve konuşma terapistleri ne kadar kazanıyor?

Dil ve Konuşma Terapisi mezunları maaş aralığı 3900 TL ile 4750 TL arasında değişmektedir. Bir yıllık deneyime sahip dil ve konuşma terapisti başlangıçta 3900 TL ortalama maaş alırken iki yıl deneyime sahip bir terapist 4000 TL ile 4750 TL maaş almaktadır.

Dil ve Konuşma Terapisi kimlerle çalışır?

Dil ve Konuşma Terapistleri; devlet, özel veya üniversite hastanelerinin ilgili kliniklerinde kariyer imkânına sahiptir. Bunun yanı sıra dil ve konuşma bozukluğu bulunan bireylere yönelik hizmet veren özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde görev almaktadırlar.

Dil ve Konuşma Terapisi yüksek lisans hangi üniversitelerde var?

Aktif öğrenci alan Dil ve Konuşma Terapisi Lisans Programlarına sahip üniversiteler (alfabetik sıra ile) şunlardır:

 • Anadolu Üniversitesi (Devlet)
 • Ankara Medipol Üniversite (Vakıf)
 • Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (Devlet)
 • Bahçeşehir Üniversitesi (Vakıf)
 • Biruni Üniversitesi (Vakıf)

Dil Terapisti ne mezunu?

Dil ve konuşma terapisti olmak isteyen kişilerin, üniversitelerin dört yıllık eğitim veren Dil ve Konuşma Terapisi bölümünden lisans derecesi ile mezun olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda üniversitelerin Dil ve Konuşma Terapisi yüksek lisans programları bulunmaktadır.

Dil ve Konuşma Terapisti hangi alanlarda çalışır?

Dil ve Konuşma Terapistleri; Dil, konuşma, ses ve yutma bozukluklarının önlenmesi, bozuklukların belirlenmesi ve rehabilitasyonu alanında çalışmalar yapmaktadır. Dil ve konuşma bozuklukları, erken çocukluk döneminde başlayıp yaşlılık dönemine kadar uzanan geniş bir yelpazede bireyleri etkileyebilmektedir.

Dil ve Konuşma Terapisti ne kadar maaş alır?

Dil ve konuşma terapisi Sözel mi?

Dil ve Konuşma Terapisi bölümü Üniversitelerin 4 yıllık lisans eğitimi veren Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde yer alıyor. Aday öğrencilerin ilgi gösterdiği bölümler arasında bulunan Dil ve Konuşma Terapisi bölümü sayısal puan türü ile tercih ediliyor.