DeFacto ne demek türkçesi?

De facto (Latince telaffuz: [deː ˈfaktoː]) veya de fakto, “gerçekte”, “uygulamada”, “fiilen”, “fiilî” ya da “pratikte” anlamında kullanılan Latince deyiş. “Kanuna göre” veya “hukukî olarak” anlamına gelen “‘de jure”‘ ile karşıt olarak sıkça kullanılır. Evlilikten, devletler hukukuna kadar birçok konuda kullanılır.

Cografyada de facto ne demek?

Her iki kavram da Latince kökenlidir ve birbirlerinin zıttı olaraktan nitelendirilebilinir. De Facto kelime anlamı olaraktan “gerçekte olan-fiili-uygulamada olan” gibi anlamlar taşımaktadır. De Jure ise “kanuna göre-hukuka göre” anlamlarını taşımaktadır.

De facto ülke ne demek?

Bir ülkenin bağımsızlığını kazanması için, bağımsızlık için aranan şartları yerine getirmesi gerekir. Bunlar kısaca, bir vatanının olması, seçilmiş bir parlamentosu, bayrağı ve hükümetidir. Bunlar varsa o devlet DE FACTO yani fiilen var demektir. Fiili durum yaratılmaksızın bir devletin kurulması mümkün olmaz.

De facto tanıma ne demek?

De Facto: Latince kökenli bir uluslararası hukuk terimidir. Dilimize ‘fiilen’ ya da ‘eylemden dolayı’ olarak aktarılabilecek olan bu terim daha çok bir devlet ya da hükümetin tanınması ile ilgili olarak kullanılmaktadır.

DeFacto sahibi nereli?

DeFacto giyim firması, 2003 yılında Türkiye’de kurulmuştur.

Fiili kelimesi ne anlama gelir?

Fiili kelimesi Arapça kökenli bir kelime olmakla birlikte, hem sıfat hem zarf olarak da kullanılabilen ve gerçekten ve eylem gerçekleştirerek yapmak anlamlarına gelen sözcüktür.

De facto kime ait?

DeFacto giyim firması, 2003 yılında Türkiye’de kurulmuştur. Kurucusu Zeki Cemal Özen’dir. DeFacto giyim firması dünya çapında hizmet vermektedir. Hazır Giyim üzerine satış yapmaktadır.

De jure devlet nedir?

Dilimize ‘hukukça’ ya da ‘hukuki’ olarak aktarılabilecek olan bu terim, bir devlet ya da hükümetin tanınması açısından da kullanılmaktadır. Bir devletin de jure olarak tanınması, o devletin varlığını, devamlılığını herhangi bir şüphe duymadan tam ve kesin bir şekilde hukuki olarak tanımak anlamına gelir.

De facto nasıl bir marka?

Kurulduğu yıldan itibaren kısa bir zaman dilimi içerisinde Türk hazır giyim ve moda sektörünün öncü markalarından biri haline gelmeyi başarmış olan DeFacto bayan ve erkek giyim başta olmak üzere pek çok farklı kesime hitap eden kreasyonları ile ülkenin en başarılı moda markaları arasında sayılmaktadır.

De jure ülke ne demek?

De jure, Latince deyim. “De jure”, de facto teriminin karşıtıdır. Yani “de jure”, kanuna göre olması gerekeni; “de facto” ise olanı ifade eder. De jure; bir ülke veya bir hükûmetin yasal olarak yürürlükte bulunan kıstasları istikrarlı bir şekilde memnun etmesi anlamına gelmektedir.

De facto tanıma geri alınır mı?

De Facto Tanıma: Geçici ve sınırlı nitelikteki tanıma türüdür. De facto tanımada, genellikle tanıyan devletin tanınan devletin bağımsızlığı, ülke üzerindeki otoritesi ve ülkedeki istikrara ilişkin şüpheleri bulunmaktadır ve bu nedenle tam bir tanımaya gitmemektedir. Fiili tanımadan geri dönülmesi mümkündür.

De jure tanıma ne demek?