Davranışsal mülakat nedir?

Basit bir şekilde, davranışsal mülakatlar adaya geçmişte benzer durumlarla nasıl başa çıktığını sorar. Adaya kristal bir küreye bakıp geleceğini tahmin etmesini istemez. Sarikas aşağıdaki soruların genel davranışsal iş mülakatı soruları olduğunu söylüyor. Profesyonel olarak risk aldığınız bir durumdan bahsedin.

Iş görüşmesinin olumlu geçtiğini nasıl anlarız?

Hatta bir de arada espriler yapılıp!, görüşme samimi bir ortamda ilerliyorsa görüşmenizin olumlu geçtiğine emin olabilirsiniz. Bir de görüşme sırasında hangi tarafın daha çok konuştuğu da önemlidir. Eğer siz daha çok konuşuyor, daha çok anlatıyor iseniz olumlu bir görüşme içinde yer alıyorsunuz demektir.

Iş görüşmesinde ne söylenmeli?

Bir iş görüşmesinde kurabileceğiniz 5 faydalı cümle

 • “Bu pozisyonun açık olduğunu öğrendiğimde çok heyecanlandım”
 • “Bu iş, benim deneyim ve niteliklerime çok uygun, işte tam da bu yüzden…”
 • “Bu projeyi web sitenizde okudum”
 • “Benzer bir problemi nasıl çözdüğümü anlatayım…”
 • “Biraz daha açabilir misiniz?”

Iş görüşmesine giderken nasıl davranmalı?

İş Görüşmesinde Başarılı Olmak İçin 16 Önemli İpucu

 1. Düzgün Giyinin. Basit ama önemli bir adım.
 2. Kol saati takın. Şık bir kol saatinin disiplinli ve düzenli gösterdiği biliniyor.
 3. Gözlerine Bakın ve Yere Bakmayın.
 4. Gülümseyin.
 5. Dik Durun.
 6. Vücut Dilinize Dikkat Edin.
 7. Rahat Davranın.
 8. Yavaş Konuşun.

Durumsal mülakat nedir?

Oldukça yapılandırılmış bir şekilde varsayımsal durumlar örneklenerek adaydan bu durumlarda nasıl davranacağına ilişkin bilgiler almayı amaçlayan görüşme formatıdır. Bu görüşme formatında durumsal mülakat soruları başka mülakat tiplerinde kullanılan sorularla birleştirilir.

Davranış Belirleyici Mülakat Nedir?

Davranış Belirleyici Mülakatlar İş görüşmelerinde kullanılan oldukça yeni bir yöntemdir. Bu yöntemin temelinde yatan görüş, gelecekteki performansın en iyi göstergesinin geçmişte aynı ortamlarda gösterilen performans oluşudur. Bu yöntem ile işte gösterilecek performansın %55 olarak doğru tahmin edildiği söylenmektedir.

Mulakatin iyi geçtiğini nasıl anlarsınız?

Görüşmenizi yürüten kişi işe gireceğiniz pozisyonla ilgili detaylı bilgiler veriyorsa bu olumlu bir işaret olabilir. İş görüşmelerinde çoğu firmanın görüşmeyi gerçekleştiren yetkilisi adaya soru sorma fırsatı tanır, görüşmede sorularınıza detaylı cevaplar alıyorsanız bu olumluya işaret olabilir.

Iş görüşmesinin olumsuz geçtiğini nasıl anlarım?

Görüşme esnasında görüşmeci ile aranızda oluşan negatif enerji hissetmek, görüşme bittikten sonra aklınızda kalan sorulara içten olmayan bir şekilde cevap verilmesi, anlaşma durumunda işe hangi tarihte başlayabileceğinizin sorulmaması, bir sonraki görüşme hakkında herhangi bir bilgi verilmemesi size belirtilen süre …

Davranışsal mülakat nedir?

Basit bir şekilde, davranışsal mülakatlar adaya geçmişte benzer durumlarla nasıl başa çıktığını sorar. Adaya kristal bir küreye bakıp geleceğini tahmin etmesini istemez. Sarikas aşağıdaki soruların genel davranışsal iş mülakatı soruları olduğunu söylüyor. Profesyonel olarak risk aldığınız bir durumdan bahsedin.

Insan kaynakları işe alırken ne sorar?

Güncelliğini koruyan 10 klasik mülakat sorusu

 • Bana kendinizden bahsedebilir misiniz?
 • Sizi neden işe alalım?
 • Güçlü olduğunuz yönleriniz neler?
 • Zayıf olduğunuz yönleriniz neler?
 • Bizimle çalışmayı neden istiyorsunuz?
 • Eski işinizden neden ayrıldınız?
 • En büyük başarınız nedir?

Durumsal mülakat nedir?

Durumsal Mülakat Oldukça yapılandırılmış bir şekilde varsayımsal durumlar örneklenerek adaydan bu durumlarda nasıl davranacağına ilişkin bilgiler almayı amaçlayan görüşme formatıdır. Görüşmeci her adayın cevaplarını puanlamak ve değerlendirmek için örnek cevaplardan oluşan puantaj tabloları kullanabilir.

Görüşme mülakat tekniği nedir?

Görüşme tekniği, diğer araştırma teknikleri içerisinde, araştırmacı ve görüşme yapılan kişiye esneklik, derinlik sağlayan bir gözlem tekniğidir. Görüşme tekniği, bir konu hakkında, ilgili kişilerden sorulacak sorular çerçevesinde bilgi almaktır.

Insan kaynakları mülakatı nedir?

Mülakat sırasında, başvuran adayın eğitim geçmişi, çalışma koşulları, adayın tecrübeleri ve karakteri, bilgi birikimi, hedefleri ve kariyer planı konuşulur. İnsan kaynakları ya da firma yetkilisi tarafından adayın verdiği yanıtlar değerlendirilir ve eğer karşılıklı olarak uygun görülürse işe alım gerçekleşir.

Insan kaynaklarına ne gibi sorular sorulur?

İnsan Kaynakları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Nasıl iş başvurusunda bulunabilirim?
 • İşe alım tarihleriniz hakkında bilgi alabilir miyim?
 • Üniversitelerin hangi bölümlerini tercih ediyorsunuz?
 • İşe alım sürecinizdeki sınav ve mülakatlarınız hakkında bilgi alabilir miyim?