Damla sakızı nerede yetişiyor?

Damla sakızı sadece Yunanistan’ın Sakız Adası’nın güneyinde ve Türkiye’nin batısında Çeşme Yarımadası’nda yetişmektedir. Ege ve Akdeniz Bölgesi’nin bitkisidir.

Sakız Ağacı Türkiye’de nerede yetişir?

Ülkemizde sakız ağacı nerede yetişiyor? Sakız ağacı, Akdeniz Bölgesi’nde yabani olarak yetişen, her zaman yeşil, önemli bir maki elemanıdır. Özellikle Çeşme – Karaburun (Batı Ege) arasında yoğun olarak yetişiyor.

Damla sakızı ağacı kaç yılda ürün verir?

Çiftçiler için biraz zor bir ürün olmasının nedeni 4 senede bir hasat veriyor. Bereketli verimlerini ise bir ağaç en geç 7 sene sonra veriyor. Bakanlık bu konuda çiftçiden biraz sabır bekliyor. Fakat işin daha kötü haberi matematiksel olarak 15 yıl sonra her ağacın ortalama 700 grama kadar hasat verebiliyor olması.

Sakız ağacı kaç metre?

Kırmızı renkte olan meyveleri zaman içerisinde siyah renge dönüşmektedir. İşte, merak edilen tüm detayları derledik. ” Sakız ağacı Akdeniz kıyılarında yetişen ve kış aylarında bile yapraklarını dökmeyen bir ağaç türüdür. Boyları 4 metre kadar olabilir.

Damla sakızı ağacı nasıl yetiştirilir?

Bunun için sakız ağacı yetiştiriciliğinde tohumlama yerine geleneksel yöntem tercih edilmektedir. Sakız ağacı yetiştiriciliği, kalın dalların odun çelikler haline getirilmesiyle başlar. Hazırlanan çelikler doğrudan araziye ekilir ve köklenmesi beklenir. Köklenen fidanlarla da sakızlık kurulur.

Sakız ağacı iç Anadolu’da yetişir mi?

Sakız adasında ve Kaliforniya’da çok görülen bir ağaç türüdür. Yunanistan’da sık karşılaşılan ağaçlardan biridir. Ülkemizde Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetişmektedir. En çok İzmir’in Çeşme ilçesinde ve Çiftlikköy Beldesi’nde yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Sakız ağacı Karadeniz’de yetişir mi?

Sakız ağacı Pistacia lentiscus familyasından bir ağaç türüdür. Akdeniz Bölgesi’nin doğal ağacı olan sakız ağacı Güneydoğu ve Batı Anadolu’da da yetişmektedir. Budama ağacın dallarına zarar vermemelidir.

Damla sakızı hangi ağaçtan üretilir?

Sakız ağacı (Pistacia lentiscus L.) yurdumuzda Ege ve Akdeniz kıyılarında, maki bitki örtüsü içinde yer alan, her dem yeşil, çalı formunda bir bitkidir. Kanarya adalarından başlayarak, bütün Akdeniz kıyılarında doğal yayılış gösteren bu bitki türünün, damla sakızı (Mastik) elde edilen varyetesi P. lentiscus var.

Damla sakızı hangi ağaçtan olur?

Sakız ağacı, özellikli ağaçların başında gelmektedir. Sakızın aroması bu ağaçlardan elde edilmektedir. Damla sakızı da yine aynı ağacın aromasından üretilmektedir. Damla sakızı ağacı olarak bilinen ağaç ise sakız ağacının erkeğidir.

Sakız ağacı kaç yılda meyve verir?

Verim çağı 15-50 yaşları olan bir ağaçtan, ortalama 300-350 g sakız toplanabilir. Damla sakızının toptan olarak kilogram fiyatı 100 Avro’nun üzerindedir. Sakız ağacı iki evcikli (dioik) bir bitkidir.

Sakız ağacı Özellikleri Nelerdir?

Botanik Bilgi : Antepfıstığıgiller familyasından; 4 metre kadar boyunda, sık dallı, çalı görünümünde, Kış aylarında yaprak dökmeyen bir ağaçtır. Çiçekleri küçük ve kırmızı renklidir. Meyvesi ufak, yuvarlak ve sivri uçludur. Başlangıçta kırmızı renkli iken sonradan siyaha dönüşür.

Sakız ağacı reçinesi nedir?

Akdeniz bölgesinin doğal bir tarımsal ürünüdür. Kalın yaprakları olan sakız ağacının reçineleri son derece değerlidir. Sakız ağacı latince Pistacia lentiscus ismi ile bilinmektedir. Aynı ifade ve terim damla sakızı ağacı içinde kullanılmaktadır.