Çocukluk travmaları insanı nasıl etkiler?

Çocukluk Çağı Travmalarının Etkileri Yakınını kaybeden bir çocuk, sevdiklerini kaybetme korkusu ile içe kapanık bir birey olabilir; ciddi anksiyete veya depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklar yaşayabilir ve bu durum ilişkilerini negatif yönde etkileyebilir.

Cocukluk travmasi ne demek?

insan karakterinin, hamur gibi yumuşacık şekillenmeye başladığı yıllar olan çocukluk yıllarında ister kasıtlı, ister kazayla da olsa çocuğun yaşadığı normal dışı olayların yaşamında izler bırakarak farklı tahribatlar yapması durumu.bu travmalar zaman zaman ömür boyu sürecek fobileri ardında bırakır.

Çocukların yüzde kaçı travmatik yaşantıya maruz kalıyor?

Yapılan bir araştırmaya göre, 2-5 yaş grubundaki çocuklar R,5 oranında travma yaratan olayla muhatap olma riskiyle karşı karşıyadır. Bir başka araştırmaya göre ise, 0-6 yaş grubundaki çocuklar arasında yanma, boğulma, düşme ve zehirlenmelerden dolayı diğer yaş gruplarından çok daha fazla ölüm vakası görülmektedir.

Travmalarından nasıl kurtulunur?

10 adımda travmalardan kurtulup özgürleşin

 1. Olana kabul verin.
 2. Olayla olay olmayın.
 3. 3. Affedin.
 4. Gerçeği görün.
 5. 5. Uzman yardımı alın.
 6. 6. Hislerinizi ve düşüncelerinizi başka bir şeye dönüştürün.
 7. 7. Yeni bir şeyin başlaması için eskinin yok olması gerekir.
 8. 8. Kontrol ihtiyacını bırakın.

Çocukluk travmaları neler olabilir?

Çocukluk çağı travmalarının içerisinde; fiziksel istismar, duygusal istismar ve cinsel istismar dahil edilmektedir. Ancak bunlarla birlikte; fiziksel ihmal ve duygusal ihmal de dahil edilmektedir. Çocukların gelişimini olumsuz olarak etkileyecek olan her türlü davranış ve söylem istismar olarak tanımlanmaktadır.

Travmatik olaylar nelerdir?

Ruhsal travmaya yolaçan olaylar:

 • Savaşlar, patlamalar.
 • Afetler (deprem, sel, yangın)
 • Saldırı, tecavüz, işkence.
 • Kazalar.
 • Aile içi şiddet.
 • Çocuklukta yaşanan taciz.

Çocuklarda başarısızlık ve reddedilme korkusu hangi dönemde görülür?

– 7 – 12 yaş aralığında çocuklar yine hayvanlar, kendisine zarar verebilecek insanlardan korkmanın yanı sıra, hırsızlardan, cinler ve hayaletlerden korktuklarını da belirtebilirler. Sınavlarda başarısız olma, sınıfta kalma gibi korkular da bu dönemde başlayabilir.

Travmalar kaça ayrılır?

Travmalar büyük “T” ve küçük “t” şeklinde iki ana gruba ayrılır. Büyük T travmalar herkes tarafından travma olarak algılanan olaylardır. Örneğin terör, deprem, sel, savaş vs. Küçük t ise herkes tarafından travma olarak algılanmayan ama kişiye özel olarak travma etkeni olabilen olaylardır.

Travmatik yaşam olayı nedir?

Kişi gerçek bir tehditle karşılaştığını algılamış, fiziksel zarara maruz kalmış veya buna tanık olmuş, bu esnada da aşırı derecede korku, çaresizlik ve dehşet hissetmişse, durum kişi için travmatik bir yaşantı olarak tanımlanabilmektedir.

Travmatik psikolojisi nedir?

Psikolojik Travma, günlük hayatımızda sık kullanılan kelimeler arasına girmeye başlamıştır. Nitekim, günlük rutini bozan, beklenmedik bir şekilde gelişen, dehşet, kaygı ve panik yaratan, kişinin anlamlandırma süreçlerini bozan olaylar, psikolojik travma yaşantıları olarak tanımlanabilmektedir.