Çocuğum neden yürümüyor?

Bebeğinizin geç yürümesinin birkaç nedeni: Kas zayıflığı ve / veya düşük kas tonusu: Bu en yaygın sebeplerdendir. Kas çekirdeğinde ve kalça kaslarında zayıflık veya düşük kasılma şiddeti olan bir çocuk yürümekte zorlanabilir. Bazen bu zayıflık sürünme, ayağa kalkma gibi erken gelişimsel dönüm noktalarını da etkiler.

Yürümenin gecikmesine neden olan faktörler nelerdir?

Yürüme Gecikmesinin Nedenleri

  • Boy ve kilo oranı: Bebeklerde boy ve kilo oranının uygun olmaması, yürümede gecikmeye neden olabilir.
  • Emekleme tercihi: Evet, bebekler yürümek yerine emeklemeyi tercih edebilirler.
  • Panik ebeveyn: Bazı anne babalar bebeklerine zarar gelecek düşüncesiyle fazla korumacı davranabilirler.

Bebek en geç ne zaman yürümeli?

Bebekler ne zaman yürümeye başlar? Bebeklerde normalde yürüme yaşı 12-18 ay aralığındadır ama bazı bebekler 12. aydan erken de yürüyebilir. Erken ya da geç yürümesi zekayla ilgili değil, kaba motor gelişimi ile ilgilidir ve her bebekte farklılık gösterir.

Çocuklarda geç yürüme neden olur?

Fetüste oluşan metabolik hastalıklar, beyinsel bozukluklar, kas hastalıkları, enfeksiyon ve prematüre Doğum gibi sorunlar çocuğun sadece motor gelişimini değil, tüm gelişimini etkiler. Down sendromu, serabral felç, kas distrofisi gibi gelişimsel problemler çocukların geç yürümesine neden olabilir.

Bebeklerde yürüme belirtileri nelerdir?

4. aydan itibaren destekle başlayan yürüme süreci bebek 15 aylık olana kadar devam eder. Bebeklerde emekleme önce sürünme şeklinde, karınlarını yerden çok fazla kaldıramadan başlar. Devamında karınlarını yerden kaldırarak elleri ve dizleri üzerinde emekleme şeklinde bu süreç devam eder.

Bebekler neden yürümek istemez?

Fazla kilo: Yaşı ve boyuna göre kilosu fazla olan bebekler yürümekte zorlanır ve yürümek istemezler. Beslenme ve fiziksel gelişim konusunda çocuk doktoru ile sıkı bağlantıda olunmalı, bebeğe gereğinden fazla yemek yedirilmemeli, yemesi konusunda zorlanılmamalıdır.

Bebeklerin yürümesi neden gecikir?

Bebeklerin yürüyememesi, genetik yapı, boy ve kilo oranı, kas ve hareket gelişimini tamamlayamaması, kas ve kemik rahatsızlıkları, ayak anomaliliği, kalça kemiğindeki bir deformasyon gibi fizyolojik sebeplerden kaynaklanabilir.

Yürüme kaç yaşında başlar?

Yürümenin başlangıcı bebekten bebeğe değişir, 9-18 ay arası beklenilen yürüme süresidir. Bebekler en sık 12-15 ay arasında yürümeye başlar. Bebeklerin yürümeye başlamasında cesaret çok önemli bir faktördür, bebekten bebeğe değişir. Hızlı emekleyen bebekler ihtiyaç duymadıkları için daha geç yürüyebilirler.