Cezaevine Kargo gider mi?

Cezaevine akrabalarınızın PTT kargo ile eşya yollaması daha kolaydır. Hatta bu akrabalar hemen cezaevinin kapısında olsalar dahi PTT kargo ile göndermeleri halinde daha büyük kolaylık yaşayacaklardır. PTT kargo dışındaki kargo şirketlerinden gelen paketler cezaevine kabul edilmemektedir.

Cezaevine görüşe gitmek için ne gerekli?

1- CEZA İNFAZ KURUMUNA KABULÜNDEN İTİBAREN 60 GÜN İÇİNDE ZİYARETÇİLERİN İSMİNİ BİLDİRMESİ GEREKİR. 2- İSMİ BELİRTİLEN ZİYARETÇİ ; NÜFUS CÜZDANIN FOTOKOPİSİ VE İKAMETGAH BELGESİ İLE ZİYARET EDEBİLİR. ( BU BELGELERİN BİR KEZ İBRAZ EDİLMESİ YETERLİDİR.)

Hükümlünün nakline kim karar verir?

Hükümlünün, izin süresi içinde gece konaklaması gerektiği takdirde, kendi evi veya (a) bendinde belirtilen bir yakınının evinde, güvenli görülen başka bir yerde ya da gidilen yerde bulunan kapalı ceza infaz kurumunda kalmasına, güvenlik hususu değerlendirilmek ve gerekli güvenlik tedbirleri alınmak suretiyle, gidilen …

Cezaevine kargo ile hediye gönderilir mi?

Fıkra ise “Kişi, kurum veya kuruluşlar tarafından hükümlülere dağıtılmak üzere dışarıdan toplu olarak getirilen veya gönderilen hediyelerin dağıtımında” Cumhuriyet başsavcılığının izninin şart koşmaktadır ve buna rağmen bu hediyelerin kargo ile gönderilmesine bir sınırlama getirilmez.

Cezaevine kitap göndermek yasak mı?

Cezaevine kitap gönderirken burada dikkat etmeniz gereken en önemli husus bu kitapların incelemeden geçecek olduğunu bilmenizdir. Cezaevine her türden kitap göndermek elbette yasaktır. Bunun dışında dilediğiniz kitabı cezaevine gönderebilirsiniz.

Cezaevine kolye gönderilir mi?

Her hükümlünün kendisine ayrılan yattığı yer veya dolabında, aile fertlerinin fotoğraflarına ait albüm bulundurmasına izin verilir. Hükümlüler nişan ve evlilik yüzüğü, küpe, kolye, toka, tespih ve kol saati ile kantinden temin edilmek koşuluyla bir adet masa saati ve bir adet top bulundurabilir.

Görüşe kimler gidebilir?

Madde 9 — Hükümlü ve tutuklular; eşi, anne, babası, büyükanne ve büyükbabası, çocuğu, torunu, kardeşi, gelini, damadı, kayınbiraderi, baldızı, yengesi, eniştesi, görümcesi, kayınvalidesi, kayınpederi, kayınvalidesinin annesi ve babası, kayınpederinin anne ve babası, eşinin başkasından olma çocuğu, büyükanne ve büyük …

Savcılık izni nasıl alınır?

Savcılık yeni tutuklanma durumunda 1. Derece yakınına görüş izni verebilir. Bunun için adliyeye 10.00 dan önce gitmek gerekir. Savcılık tarafından izin verilmezse Cezaevi aranarak görüş gününün hangi gün olduğunu telefonla öğrenebilirsiniz.

Hükümlünün nakil ücretini kim öder?

Yanıt: 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun’un 54 üncü maddesi ile “Hükümlülerin kendi istekleri ile bulundukları kurumdan başka kurumlara nakledilebilmeleri için, nakil giderlerini peşin olarak ödemeyi kabul etmeleri” gerektiği hüküm altına alınmıştır.

Cezaevi infaz kurumu hangi kanuna tabidir?

MADDE 12 – (1) Kadın kapalı ceza infaz kurumları, kadın hükümlülerin hapis cezalarının infaz edildiği 5275 sayılı Kanunun 8 ve 9 uncu, Tüzüğün 10 ve 11 inci maddelerine göre kurulmuş kurumlardır.

Cezaevi savcısı görüş izni nasıl alınır?

Yakınınız tutuklandıktan sonra cezaevinin bulunduğu ilin savcılığı aracılığıyla izin almak suretiyle görüş yapılabilir. Savcılık yeni tutuklanma durumunda 1. Derece yakınına görüş izni verebilir. Bunun için adliyeye 10.00 dan önce gitmek gerekir.

Cezaevinde kitap var mı?

“Cezaevlerinde toplam 1 milyon kitap var. Geçen yıl bu kitaplardan yararlanma sayısı 1 milyon 200 bin oldu. Yeni uygulama ile hükümlü ve tutuklular, halk kütüphanelerinden de yararlanacak. Kültür Bakanlığı’na bağlı kütüphaneler, hükümlü ve tutukluların ücretsiz erişimine açılacak ve kitap sayısı 16 milyona ulaşacak.