Ceza puanı kaç olursa ehliyet Alınır?

Trafik suçunun işlendiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde toplam 100 ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri (2) ay süre ile geri alınır ve eğitime tabi tutulurlar.

Ehliyet ceza Puanı hangi durumlarda düşer?

Ceza puanları 1 yıl üzerinden hesaplanır. Yani bugün aldığınız ceza puanı, üzerinden 1 yıl geçtikten sonra sıfırlanır. Eğer ceza puanınız ilk kez bir yıl içinde 100 puanı doldurursa da ehliyetinize 2 ay boyunca el konur.

1 yıl içinde 100 ceza puanı dolduran sürücüye ne ceza verilir?

Bir yıl içinde üç defa (100) ceza puanını dolduran sürücülerin sürücü belgeleri süresiz olarak iptal edilir. Ölümle sonuçlanan trafik kazalarına asli kusurlu olarak sebebiyet veren sürücülerin sürücü belgeleri ise (1) yıl süre ile geri alınır.

Uyuşturucu kullanan birinin ehliyet alabilir mi?

Maddesinde belirtilen “Kullanmak için uyuşturucu veya uyarıcı madde satın almak veya bulundurmak ya da uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanmak” 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nun 4. Maddesinin ikinci ve takip eden fıkralarında belirtilen suçlarından hüküm giymiş kişiler ehliyet alamazlar.

Vergi borcundan dolayı ehliyete el konulur mu?

Yetkililer, “Türkiye genelinde, alkollü araç kullandıkları gerekçesiyle ehliyetleri geri alınan sürücüler, yasal bekleme süresinin haricinde vergi dairesinden alınacak ‘borcu yoktur’ yazısı ile müracaat edebilecek. Bu yazıyı getirmeyen sürücülere ehliyetleri verilmeyecek.” uyarısında bulundu.

Stajyer ehliyet ceza puanı dolunca ne olur?

Stajyer ehliyete sahip sürücülere normal ehliyet sürücülerinin aksine 75 ceza puanı verilen sistemdir. 2 yıl boyunca sürücü 75 ceza puanına sahip olur. Eğer stajyer sürücü 2 yıl boyunca 75 ceza puanını doldurursa ehliyetine el konulur ve psikoteknik testine girmesi ve psikoteknik belgesi alması gerekir.

Ehliyet puanımı nasıl öğrenebilirim?

Ehliyet ceza puanı öğrenmek için turkiye.gov.tr adresine gidilir. Ardından ilk olarak “Kurumlar” sekmesine gidilir. E harfine tıklanır ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sayfasına gidilir. Bu alanda “Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama” bağlantısına gelinir.

Hız sınırı kaç puan?

Hız sınırını aşan ve radara yakalan sürücü adaylarına para cezası kesilmektedir. Hız sınırını % 30 aşan sürücülere 10 ceza puanı veriliyor. Para cezası olarak ise 314 TL. tutarında bir rakam belirlenmiştir. Hız sınırı %30 ya da % 50 arası hız sınırı ihlalinde ise sürücüye 15 ceza puanı verilmektedir.

100 ceza puanı ne demek?

Karayolları Trafik Kanununun suç saydığı durumlardan dolayı her suç için ceza puanı uygulanır. Stajyer Ehliyeti olan sürücüler 75, 2 yıl stajyerlik süresi bitmiş olan ve eski ehliyetler için de bir yıl içerisinde 100 ceza puanı sınırlaması verilmektedir. Uygulanan bu puan sınırlamasına 100 Ceza puanı denir.