Cep telefonunda ne kadar vergi var?

Cep telefonlarında gümrük ve imalat fiyatlarının üzerine 4 ana kalemde vergi ekleniyor. Bu vergiler ise sırasıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı kesintisi (Yüzde 1), TRT Bandrol Ücreti (Yüzde 10), ÖTV (Yüzde 50) ve KDV (Yüzde 18) olarak uygulanıyor. Üstelik bu vergiler birbirlerinin üzerine eklenerek hesaplanıyor.

Cep telefonlarında gümrük vergisi ne kadar?

Ticari mahiyette olmaksızın, yolcuların kendi kullanımları için yurt dışından getirdikleri telefonlar için 2020 yılında 1838,70 lira olarak uygulanan harç tutarı ise yeni yılda 2 bin 6 lira olarak ödenecek. 2021 yılında MTV ne kadar olacak?

Telefonlarda hangi vergiler var?

Akıllı Telefonlardan Alınan Vergiler

  • Kültür Bakanlığı Payı (%1)
  • TRT Bandrolü ()
  • Özel Tüketim Vergisi (% – P)
  • Katma Değer Vergisi ()

Telefon ek vergi ne zaman kalkacak?

Bilindiği üzere hali hazırda Türkiye’de cep telefonlarından ÖTV, KDV ve TRT bandrolü alınıyor. Resmi Gazete’de 4 Mart 2020’de yayımlanan ve 19 Mart 2020 tarihinde yürürlüğe girecek olan son düzenlemeyle bu vergilere Kültür ve Turizm Bakanlığı kesintisi de ekleniyor.

Telefonda yüzde kaç KDV?

“Cumhurbaşkanı Kararı ile yenileme merkezleri ve bunlara bağlı yetkili satıcılar tarafından satışa sunulan yenilenmiş cep telefonlarında KDV oranı yüzde 1’e düşürülmüştür.

iPhone 12 vergisi ne kadar?

diyebiliriz. Bu fiyatlama en düşük iPhone 12 modeli olan iPhone 12 Mini için geçerli. iPhone 12 Pro Max gibi cihazlar ise vergilendirme konusunda çok daha yüksek rakamlara maruz kalabiliyor. iPhone 12 vergi fiyatı 7.180 TL’ye kadar çıkabiliyor.

Yurt dışından gelen telefonlar kaç liraya açılıyor?

Resmi Gazete’de “Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı” ifadesiyle belirtilen ve 2020 yılında 1838.7 TL olarak uygulanan yolcu beraberinde getirilen cep telefonlarının kaydı esnasında alınan harç tutarı 2021 yılında 2006.2 TL olarak uygulanacak.

Cep telefonlarında ÖTV indirimi var mı?

”Mobil iletişim sektöründe, yüzde 41,6 vergisi bulunan cep telefonlarında KDV indirimi yapılmadı. Daha sonra da donanıma da yansımalı, cep telefonlarındaki yüzde 41,6 vergi oranı var, bunun yüzde 20’si ÖTV. Öncelikle hizmette indirim yapılması gerek.

Telefon gümrük vergisi düşecek mi?

Söz konusu Cumhurbaşkanı kararına göre; cep telefonu ve motorlu taşıtların üretiminde kullanılmak üzere ithal edilen bazı batarya ve akülerde gümrük vergisi, 1 Ocak 2020’den geçerli olmak üzere 15 Şubat 2022 tarihine kadar sıfırlandı.

Telefon vergileri düştü mü?

Cep telefonu almak isteyenler cep telefonu bayilerine akın ederken, telefon almayı düşünenlere ise güzel haber geldi. Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanı Kararına göre cep telefonlarının KDV oranı yüzde düşürüldü.

18 KDV kaç TL?

Yani KDV dâhil formülündeki çarpmayı, bölme yapmak yeterli. Örneğin, 1.180 TL ürünün KDV dâhil fiyatı ve ürünü uygulanan KDV oranının da %18 olduğu bir durumda, 1.180 TL/(1+0,18) = 1.180 TL/1,18= 1.000 TL KDV hariç fiyatı olur.