Buzda nasıl araba sürülür?

8. Karda Otomatik Vites Araba Nasıl Kullanılır?

  1. Kar ve buz üzerinde vitesi manuel’e alın.
  2. Arabanızı 1. vitese aldıktan sonra hafifçe gaza basın. Lastikler patinaj yapmadan vitesi 2’ye çıkarın.
  3. Arabanız hareket edince dengeli bir şekilde hızlanın.
  4. Aracınızı düşük devirde tutun.

Kışın aracın kaymaması için ne yapılmalı?

Buz tutabilecek yolların önceden belirlenmesi ve bu yollarda hızın en aza indirilmesi de arabanın kaymasını önler. Otomobilin buzda kaymaması içi direksiyon, gaz, fren ve debriyajın bırakılması gibi tüm hareketler çok yumuşak bir şekilde yapılmalıdır. Islak ve karlı yollarda 4 tekerlekte de kış lastiği kullanılmalıdır.

Buzlu yolda ne yapılır?

Buzlu yolda, direksiyon, gaz, fren ve debriyaj bırakılması çok yumuşak ve yavaş yapılmalı. YOKUŞTA NE YAPILMALI? Hızlanarak yaklaşmak, patinajı önlemek için motor torkunun az olduğu üst viteste-düşük devirde olmak gerekir. Yokuş aşağı da çok hafif frenle inilmeli.

Araç virajda önden kaymaya başladığında ne yapılır?

Viraj alırken gaza basmak özellikle önden çekişli otomobillerin daha kolay bir şekilde önden kaymasına sebep oluyor. Viraj alırken “yavaş gir, hızlı çık” kuralını uygulayarak tahmin ettiğinizden daha dik bir dönüş elde ederek önden kaymayı engelleyebilirsiniz.

Arabanın buzda kaymaması için ne yapılır?

Kış şartlarında, çekişi mümkün olduğunca artırmak ve kayma ihtimalini en aza indirmek için, hızınızı ve vitesinizi ayarlayın. Dolayısıyla, karda veya buzda asla hız sabitleyici kullanmayın. Arabayı yavaş kullanın ve daha fazla fren mesafesi bırakın.

Buzda kaymamak için ne yapmak lazım?

Özellikle buzlanmanın çok fazla olduğu noktalarda ayakkabı üzerine çorap geçirmek de kayma riskini azaltır. Ayakkabının kaydırmaz özelliğinin yanı sıra ayak bileği yaralanmalarına karşı bileği kavrayan botların giyilmesi uygun olur. Karda kaymamak için yürüyüş sitilini değiştirmek de çok önemli bir önlemdir.

Aşağıdakilerden hangisi kışın şartlarında trafikte aracın kaymaya başlaması durumunda yapılması gereken doğru davranıştır?

Ayağınızı frenden uzak tutarak, vitesi boşa alınız. Direksiyonu aracın önünün gitmesini istediğiniz yöne çevirerek, tekerleklerde kayma sona ermeden önce direksiyonu tekrar düzeltiniz ve aracın kontrolünü sağladıktan sonra yavaşça hızlanın.

Karda kaymamak için ne yapmak lazım?

Buzlu yolda frene basılır mı?

Buzdur. Ve kontrolünüzü kaybetmenize sebep olabilir. Unutmayın, bir yol kaygan görünüyorsa, muhtemelen gerçekten öyledir. Yavaş gidin ve gizli buz olabilecek yerlerden, direksiyonu hafifçe çevirerek veya frene yavaşça basarak geçin.

Virajda gaza basılır mı?

Bir virajı güvenli bir şekilde dönmek için özellikle bilmediğimiz yollarda viraj öncesi direksiyon ve tekerlekler düz durumdayken frene basılır, hız düşürülür gerekirse vites küçültülür. Viraj içerisinde kesinlikle frene basılmaz.

Oversteer vs Understeer nedir?

Understeer Nedir? Understeer yani önden kayma ile oversteer yani arkadan kayma birbiriyle çok benzer durumlardır. Understeer, bir aracın ön tekerleklerinin kontrol dışı başka bir yöne gitmesi olarak tanımlanabilir.

Karda neden frene basılmaz?

Frene basmak: Karlı zeminde tekerleklerin kaydığını hissettiğinizde, panik yapıp frene kesinlikle basmayın. Bu tekerleklerin çekişini ortadan kaldırır ve aracınızı kontrol edemezsiniz. Aracınız kaymaya başladığında blok fren hiç bir işe yaramaz.