Bebeklere hangi kitaplar okunabilir?

Bebeklere Kitap Tavsiyeleri

 • Net Minik Kitaplarım-Vücudumuz.
 • Net Sevimli Kedi Sarman.
 • Net Hayvanları Tanıyalım.
 • Net Mışıl Mışıl Öyküler.

Bebeklere hangi aydan sonra kitap okunur?

Amerikan Pediatri Birliği bebeklerin 6. aydan itibaren kitapla tanışmasını öneriyor. Ancak, pek çok uzman anne karnından itibaren çocuğunuza kitap okumanızı tavsiye ediyor.

8 aylık bebeğe hangi kitap okunur?

Özetlersek 0-6 ay ve 6-12 ay dönemi bebek kitapları temelde oyuncak formatlı kitaplar olmalıdır. 0-12 ay dönemindeki bebekler için bu nedenle bebek arabasına askılı kitaplar, hışırtı sesli kumaş kitaplar, dişlik içeren kitaplar, banyo kitapları benzeri oyuncak formatlı kitaplar en doğru seçim olacaktır.

1 2 yaş kitap hangi maddeden yapılır?

0-2 yaş arası bebekler için ana renklerin yer aldığı, kumaştan veya özel malzemeden yapılmış, bebeğin ağzına sokması halinde yırtılmayan, sudan etkilenmeyen, mümkünse ses çıkarabilen ve bebeğin elinde tutabileceği büyüklükte kitaplar seçilmesi daha uygun olur.

Bebeğin ilk kitabı nasıl olmalı?

Bebeğinizin ilk kitabı nasıl olmalı?

 • Bebeğinizi ilk kitabıyla bir yaş civarında tanıştırın.
 • Kısa ve az cümlelerden oluşan, bol renkli bir kitap olsun.
 • Büyük resimleri olan, üzerine dokunduğunda hissedebileceği kabartmaların olduğu kalın yapraklı kitapları tercih edin.

1 yaş bebek hangi kitap tavsiyesi?

Bez kitaplardan, sesli kitaplara, birbirinden faydalı bebek kitaplarını senin için inceledik!

 1. Bebek Dokun Hisset-İlk Kelimeler.
 2. Bebeğim Öğreniyor İlk Kartlarım.
 3. 3. Bondigo İlk Kitabım.
 4. Clementoni Yumuşak Bebek Kitabı
 5. 5. Playgro Neşeli Arkadaşlar Banyo Kitabı
 6. Bebekler için Küçük Prens.
 7. 7. Evcil Hayvanlar ve Yavruları

Anne karnındaki bebeğe kitap okunur mu?

Bebeğinize kitap okumanız, zihinsel gelişimlerine ve beyinlerinde oluşan şemaların gelişmesine fayda sağlar. Bu nedenle anne karnındaki bebeğe kitap okunması, annesinin sesine alışması ve bebekte huzurlu hissetme hissini ortaya çıkarmada oldukça önemlidir.

Çocuklara kaç yaşından itibaren kitap okunur?

Barry Zuckerman, çocuğa 6 aydan itibaren kitap okunması gerektiğini kaydetti.

Yeni doğan bebeğe nasıl kitap okunur?

Bu dönemde bebeğiniz eline aldığı her şeyi ağzına götürdüğü için, yıkanabilen, yumuşak, yırtılmayan ve kumaş kitaplar tercih edebilirsiniz. Kitabın boyutu bebeğinizin eline alıp, tutabileceği şekilde olmalıdır. Bu dönemde sese karşı ilgi olduğu için sesli kitaplar da seçebilirsiniz.

Kitapların bebeklere yönelik kullanım amaçları nelerdir?

Erkenden bebeklere kitap okumak onların dil gelişimini, sosyal-duygusal gelişimini pozitif yönde etkileyecektir. Bunlara ek olarak bebeğin eline kitap vermek, sayfalara dokunmasını sağlamak, motor gelişimine de büyük katkı sağlar.

ABC kitabı nedir?

Çocukların yakın çevresindeki insan, hayvan, bitki ve eşyaları tanıtmak amacıyla hazırlanmış, parlak, renkli, çizgilerle sınırlandırılmış resimli kitaplara “ABC Kitapları” denmektedir.

6 aylık bebeğe kitap okunur mu?

“Bebeklere kitap okumaya şu ayda başlanmalı” gibi net bir şey söylemek mümkün olmamakla beraber genel kanı 6’ncı aydan itibaren kitap okunmaya başlanabileceği yönünde. 6 aylık bir bebek okunulan kitabı tabii ki anlamaz; ancak sizi duyar. Hatta bebeklere daha doğmadan anne karnındayken bile kitap okumaya başlanabilir.