Bayilik Anlaşması ne demek?

Bayilik sözleşmesinde; üretici malların tamamını veya bir kısmını belirli bir bölgede satmak üzere bayiye göndermeyi, buna karşılık bayi de üreticinin dağıtım ağına dâhil olarak sözleşme konusu mal veya hizmeti kendi adına ve hesabına satmak ve bu mal ile hizmetlerin sürümünü arttıracak faaliyetlerde bulunmak …

Bayilik sistemi nedir?

Bayilik (franchise), bir işi genişletmek, malları ve hizmetleri dağıtmak için kullanılan bir sistemdir. Bayilik veren firma, bayi sahibine her alanda destek verir ve bayinin fikri mülkiyetini korumak ve marka yönergelerine bağlı kalmasını sağlamak için gerekli olan bazı unsurları kontrol altına almasını sağlar.

Franchise bayilik ne demek?

Franchising, bir markanın imtiyaz sahibi, belli şartlar dahilinde işin yönetim ve yürütülmesine ilişkin destek sağlayarak, belirli bir maddi bedel karşılığında, bağımsız yatırımcılara markasını kullandırabilir. Bu iş ilişkisine “franchising franchise)” denir.

Online Bayilik nedir?

E bayi ise ürün üretmeden bayilik veren firmalardan aldığı malları ortak satış yapacağı platformlarda satan kişilere denir. Bu kişiler online olarak satmak istedikleri ürünlerin üreticilerinden ürünleri xml bayilik olarak veya direk olarak satın alırlar ve e ticaret platformlarında satmaya başlarlar.

Bayiler ne iş yapar?

Bir firmanın ürünlerini perakende olarak satmaya yetkili işletmelere bayi denir. Bayiler nihai tüketiciye doğrudan mal satarlar. Şirketler bayilere doğrudan mal verebilir. Ya da distribütörler aracılığı ile ürünlerini satabilirler.

Bayilik verene ne denir?

Franchisor; ürüne, hizmete, veya bilgi birikimine ve bunlara ait denenmiş, kalitesi kanıtlanmış ve başarılı bir markaya, isme sahip olan taraftır. Franchisor, ürün veya hizmetin satış, dağıtım veya işletme hakkını belirli bir bedel karşılığı veriyor. Anlaşmanın diğer tarafı ise ‘ franchisee’ olarak isimlendiriliyor.

Münhasır servis ne demek?

sadece belli bir marka urunu satan, diger markalarin urunlerini satmasi, marka sahibi firma ile yaptigi sozle$me ile yasaklanmi$ bayi.

Münhasır distribütörlük ne demek?

Münhasır distribütörlük sözleşmelerindeki münhasırlık da bir kişi ya da teşebbüse, sınırları tanımlanmış bir bölgede ya da belirli bir müşteri grubuna yönelik olarak ticari faaliyette bulunma imkânını ifade etmektedir.