Bankalar konut kredisi verirken nelere dikkat eder?

Kredi Geçmişiniz. Bir bankanın kendisine ulaşan kredi taleplerini değerlendirirken çok önem verdiği konu, verilen kredinin geri ödenebilirliğidir.

 • Gelir ve Çalışma Durumunuz.
 • Peşinat tutarı için gerekli sermayeniz.
 • Konut piyasasının genel durumu.
 • İpoteklenecek konutun durumu.
 • Konut kredisinde ara ödeme yapılabilir mi?

  Konut kredisi ara ödeme yaparken aylık geri ödeme tutarlarının serbestçe belirlenebildiği bir ödeme tablosuyla ara ödemelerinizi yapabiliyorsunuz. Ara ödemelerde kredinin geri ödeme tutarı ile faiz ödemelerinde azalma ile ödeme yapabiliyorsunuz. Bazı bankalar ise bu seçeneği komisyonsuz bir şekilde de sunabiliyor.

  Konut kredisi en az kaç yıl olur?

  Bu yasadan önce ev kredileri maksimum 5 yıl vade ile verilebiliyordu. Yapılan değişiklikle bu süre 180, hatta bazı bankalarda 240 aya kadar çıkabiliyor.

  Konut kredisinde ev kaç yaşında olmalı?

  Konut kredisinde bina yaşı bankalar arasında 20 ile 25 yıl arasında değişiklik gösteriyor. Konut kredisinde verilen krediye karşılık konut ipotek ediliyor. Bu yüzden hiçbir banka sağlam olmayan yapıya konut kredisi vermek istemiyor.

  Konut kredisi hangi durumlarda çıkmaz?

  Konut kredisi başvurusu yaptığınızda, ilgili banka tarafından gönderilen eksper, satın almak istediğiniz evi inceler. Eğer satıcı, size ev hakkında yeterli bilgi vermediyse ya da sizi yanlış bilgilendirdiyse, eksper raporunda çıkan olumsuz değerlendirme nedeniyle başvurunuz reddedilebilir.

  Ev kredisi neye göre çıkar?

  * Düzenli gelir yani maaş, kira ve diğer gelirlerin toplamı. Düzenli geliriniz ne kadar konut kredisi alabileceğinizi belirleyen en önemli kriter. Peşinatı ne kadar yüksek tutarsanız, ödeyeceğiniz kredi yükü de o kadar azalır. Örneğin; 200 bin liralık değeri olan bir ev için 50.000 TL peşinata sahip olmanız gerekiyor.

  Kredi ara ödeme yapınca ne olur?

  Bir ara ödeme yaptığınızda ödenen miktar toplam borçtan çıkarılır. Faiz oranı, KKDV ve BSMV değerlerinde değişiklik olsa da önemli olan ara ödemeden önce yapılan toplam ödeme miktarıdır. Ara ödeme yapılması durumunda bankayla görüşülerek geri ödemenin tekrar planlanması ve periyodik olarak hesaplanması mümkündür.

  Konut kredisi ara ödeme cezası ne kadar?

  Kullandığınız konut kredisinin kalan vadesi 36 aydan düşükse yüzde 1, 36 aydan fazlaysa yüzde 2 oranında ara ödeme cezasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

  Ev kredileri kac ay?

  Müşterilerine konut kredisi sağlayan bankaların, vade konusunda birbirinden farklı uygulamaları olsa da konut kredisi almak isteyen kişilerin kullanabilecekleri maksimum kredi vadesi bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte, maksimum 240 ay olarak sunulmaktadır.

  Şu an en ucuz konut kredisi hangi bankada?

  Kasım 2021 bugün en düşük konut faizli konut kredisi veren bankamız, %1.29 faiz oranlarıyla veren Ziraat, Halkbank ve Vakıfbank tır. Bu bankalarımızın 120 ay vadeli olarak ortalamalı aylık geri ödeme taksit miktarı ise tablomuzdaki olduğu şekildedir.

  Kaç yaşındaki daireye kredi çıkar?

  Çoğunlukla genel bir kıstasla 20 yaşına kadar olan evlere konut kredisi tavsiye ediliyor. Ancak bankaların ekspertiz yaparak bunu daha net değerlendirmesi mümkündür.

  Sıfır evlere ne kadar kredi çıkar?

  Konuta gelerek değer biçen eksperin belirlediği değerin yasal olarak en fazla %80’ini banka konut kredisi olarak verebilir. Örneğin, bankanın göndereceği eksperin 200 bin TL değer biçtiği bir eve en fazla 160 bin TL bir konut kredisi kullandırılabilir.