Avrupa patenti almak için ne yapmak gerekir?

Avrupa Patent Ofisi (EPO)’nun Münih, Berlin, Lahey’deki ofislerine ya da Türkiye için TPE’ye başvuru yapılabilir. TPE başvuruları posta yoluyla ya da doğrudan Enstitüye teslim edilmesi yoluyla kabul etmektedir. Başvurular, EPO’nun üç resmi dili İngilizce, Almanca ve Fransızca dillerinden biriyle yapılabilir.

Patent Sorgulama ulusal ve uluslararası Nasıl Yapılır?

Başvuru dilekçeniz ile birlikte bir patent uzmanına başvurarak patent sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Patent almak için başvurduğunuz buluşun benzerlerinin olmaması gerekir. Bunun için Türk Patent Enstitüsü resmi kayıtlarından ve uluslararası patent platformlarından alınan veriler incelenmelidir.

Uluslararası patent Nedir?

Marka ve Patent Hukuku, Fikri Mülkiyet Hukuku ve Ticaret Hukuku içerisinde yer alan kapsamlı bir hukuk dalıdır. Uluslararası patent ise, üye ülkelerin bir araya gelerek anlaşma yapması üzerine bir buluşun, birden çok ülkede korunması kolaylaştıran bir antlaşmadır.

Uluslararası patent Nasıl Alınır?

Uluslararası patent başvuruları Dünya Fikri Mülkiyet Ofisi nezdinde (Wipo) yapılmaktadır. Türkiye de 1996 yılında bu anlaşmaya taraf olmuştur. Taraf ülkelerin herhangi birinde yapılan başvuru ile diğer taraf ülkelerde de patent hakkı istenilmesini sağlar.

Türkiye’de alınan patentler dünya genelinde geçerli midir?

Türkiye’ de alınan bir patent ya da faydalı model tüm dünyada geçerli bir koruma sağlar mı? Patent ya da Faydalı Model hangi ülkede alınmışsa o ülkede koruma sağlayan belgelerdir. Bu sebeple Türkiye’de belgeye bağlanmış bir patent ya da Faydalı Model ancak Türkiye’de koruma altında olacaktır.

Bir projenin patenti nasıl alınır?

Patent Nasıl Alınır?

  1. Türk Patent ve Marka Kurumu başvurusu yapılır.
  2. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından araştırma raporu verilir.
  3. Araştırma raporu yayınlanır.
  4. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından patent inceleme raporu verilir.
  5. Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından patent belgesi (uygun bulunması halinde) verilir.

Türkiye patent Enstitüsü patent Nedir?

Patent nedir? Patent, sınırli bir yer ve süre için üçüncü kişiler tarafından buluşun izinsiz olarak üretilmesini, kullanılmasını veya satılmasını engelleme yoluyla sahibine tanınan tekel hakkıdır. Bu hakkın kullanabileceğini gösteren belgeye ise patent belgesi denir.

EPO patent Nedir?

Avrupa Patent Sözleşmesi (EPC), Avrupa Patent Ofisi (EPO) tarafından sahip olunan patentlerin, 32 üye ülke içinde koruyan ve sahip olunan hakların geçerli kılınmasını sağlayan sözleşmedir.

Uluslararası patent ne kadar?

Başvuru ücreti (rüçhanlı ya da rüçhansız farketmeksizin) 500 TL’dir. Başvuru, online olarak yapılıyorsa, başvuru ücreti 490 TL’dir.