Asgari geçim indirimi gelir vergisi kesilir mi?

193 Sayılı Gelir Vergisi Kanunu 32’nci maddesinde düzenlenen Asgari Geçim İndirimi, çalışanların kişisel koşullarına bağlı olarak vergi indirimine izin veren bir uygulamadır. Hesaplanan AGİ tutarı, çalışanın ödeyeceği gelir vergisinden düşülerek çalışana ödenir.

AGI hangi vergiden düşülür?

Asgari geçim indirimi (AGİ), işçinin kendisiyle birlikte bakmakla yükümlü olduğu kişiler için verilen vergi indirimidir. 2007 yılından bu yana çalışanlara devlet adına işveren tarafından ödenen AGİ, gelir vergisinden düşülüyor.

Asgari geçim indirimi gelir vergisinin hangi özelliği?

Asgari Geçim İndirimi medeni duruma göre ve çocuk sayısına göre değişiklik gösteren 16 yaşından büyük tüm çalışanların asgari geçimini sağlayacak kısmının toplam gelirinden çıkarılmasıyla vergi dışı bırakılmasıdır. AGİ, işçiye işveren tarafından devlet adına ödenir ve işverenin gelir vergisinden düşülür.

AGI vergiye tabi mi?

AGİ (Asgari Geçim İndirimi), işçinin kendisiyle beraber bakmakla yükümlü olduğu kişiler için verilen vergi indirimlerine verilen isimdir. Asgari geçim indirimi, 2007 yılından beri çalışana işveren tarafından devlet adına ödenen bir paradır ve işverenin gelir vergisinden düşülür.

Agi Nedir 2021?

2021 asgari geçim indirimi tablosu… Asgari ücretin belirlenmesi sonrası, asgari ücret üzerinden belirlenen diğer ödenekler de belli olmaya başladı. AGİ de merak edilen ücretlerden biri. Buna göre 2021 yılında alınabilecek en düşük AGİ 268,31 lira oldu.

AGI formu nasıl doldurulur?

Aile durum bildirimi formu nereden ve nasıl alınır? Aile bildirim formu almak için muhtarlık veya benzeri bir kamu kurum kuruluşuna başvurmanıza gerek bulunmamaktadır. Bu formu internet üzerinden indirebilir ve çıktısını alabilirsiniz.

Asgari geçim indirimi demek ne anlama geliyor?

Bireyin ya da geçim düzeyini sağlayacak bölümün toplam gelirden düşülerek vergi dışı bırakılması durumuna Asgari Geçim İndirimi adı veriliyor. Özetle; Gelir Vergisi Kanunu’nda bulunan 61. Maddeye göre ücret alan kişiler, bu indirimden yararlanabiliyor.

Her işveren agi vermek zorunda mı?

AGİ maaşa dahil mi: Asgari Geçim İndirimi olarak aldığınız rakam maaşa dahil değildir. İşveren maaşınızın dışında bu ücreti ödemekle yükümlüdür. AGİ ödemesini yapmayan işverenler cezaya tabi olurlar.

Agi 2021 de ne kadar olur?

Asgari ücretin belirlenmesi sonrası, asgari ücret üzerinden belirlenen diğer ödenekler de belli olmaya başladı. AGİ de merak edilen ücretlerden biri. Buna göre 2021 yılında alınabilecek en düşük AGİ 268,31 lira oldu.

Agi 2021 kimlere verilir?

Kazançları basit usulde tespit edilen ticaret erbabı yanında çalışanlar. Özel hizmetlerde çalışan şoförler. Özel inşaat sahiplerinin ücretle çalıştırdığı inşaat işçileri. Gayrimenkul sermaye iradı sahibi yanında çalışanlar.