Aşağıdakilerden hangisi azami kalkış ağırlığı 500 gr dahil 4kg aralığında olan İHA dır?

MADDE 5 – (1) Azami kalkış ağırlıkları referans alınarak İHA’lar 4 ayrı sınıfa ayrılır: a) İHA0: Azami kalkış ağırlığı 500 gr (dâhil) – 4kg aralığında olan İHA’lar, b) İHA1: Azami kalkış ağırlığı 4 kg (dâhil) – 25 kg aralığında olan İHA’lar, c) İHA2: Azami kalkış ağırlığı 25 kg (dâhil) – 150 kg aralığında olan İHA’lar.

İHA yerden en fazla kaç metreden uçar?

İHA, yatayda 500 metreyi geçmeyecek şekilde pilotun görüş alanında olmalıdır, Yerden (AGL) 400 feet (120 metre) yüksekliğin üzerine çıkılmamalıdır, İnsan ve yapılardan en az 50 metre uzaklıkta uçuş gerçekleştirilmelidir.

İHA 1 Sportif nedir?

İHA-0 Sportif/Amatör Ehliyeti Azami kalkış ağırlığı 500 gr ve 4 kg arasındaki İHA’lar için yetki verir. İHA-1 Sportif/Amatör Ehliyeti Azami kalkış ağırlığı 500 gr 4 Kg ve 25 kg arasındaki İHA’lar için yetki verir. Bu ehliyet ile İHA’ları sadece sportif/amatör ya da hobi amaçlı uçurabilirsiniz.

Iha2 ve iha3 nedir?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü – İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatnamesine Madde 5’e göre azami kalkış ağırlıkları referans alınarak İHA ‘lar 4 ayrı sınıfa ayrılır: İHA2: Azami kalkış ağırlığı 25 kg (dâhil) – 150 kg aralığında olanlar, İHA3: Azami kalkış ağırlığı 150 kg (dâhil) ve daha fazla olanlar.

Mini İHA kaç kg?

Teknik Ayrıntılar

Özellikler Gözcü A Gözcü B
Uzunluk 1.2 metre 1.2 metre
Kanat Açıklığı 1.6 metre 1.9 metre
Ağırlık 3.5 kg 4.5 kg
Güç / Kaynak Elektrik / Batarya Elektrik / Batarya

Drone azami kalkış ağırlığı nedir?

Azami kalkış ağırlığı 500 gr. altı olan insanız hava araçları (İHA) yasal mevzuatımız olan “İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı” (SHT-İHA) kapsamının dışındadır ve bu talimatta belirtilen yükümlülüklere tabi değildir.

Siha kaç fitte uçar?

Türk havacılık tarihinde taktik sınıfta 27 saat 3 dakika havada kalarak en uzun havada kalış süresi ve 27 bin 30 feet yükseklikle Türkiye irtifa rekorunu kıran milli SİHA, 300 bin saatlik uçuşla Türk havacılık tarihinde bu kadar uzun süre başarıyla Türkiye’ye hizmet eden ilk hava aracı unvanını da kazandı.

Kac adet Siha mız var?

Teslim edilen SİHA ve İHA sayısı 174’e ulaştı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, 8 Mayıs 2020 günü Twitter hesabından yaptığı ve üç yeni Bayraktar TB2 SİHA’nın Jandarma Genel Komutanlığı’na teslim edildiğini duyurduğu açıklamada envantere giren TB2’lerin sayısının 107’ye ulaştığını açıklamıştı.

Iha 1 Sportif kaç kg?

İHA1: Azami kalkış ağırlığı 4 kg (dahil) – 25 kg aralığında olan İHA’lar. İHA2: Azami kalkış ağırlığı 25 kg (dahil) – 150 kg aralığında olan İHA’lar. İHA3: Azami kalkış ağırlığı 150 kg (dahil) ve daha fazla olan İHA’lar.

Iha 1 ücretsiz mi?

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilen amatör/sportif drone lisansını ücretsiz şekilde alabilirsiniz. 500 gram ila 25 kilogram arasında değişen ağırlığa sahip droneları kullanmak için bu lisansı almanız şart.

Iha1 ehliyeti iha 0 ı kapsar mı?

İHA 1 ehliyetine sahip kişilere ayrıca bir İHA 0 ehliyeti verilmez ancak kapsam olarak İHA 0 eğitimlerini de içeren İHA 1 eğitimini tamamlayan ve İHA 1 ehliyeti alan kursiyerler İHA 0 kapsamındaki insansız hava sistemlerini kullanabilirler.

Iha3 ehliyeti nedir?

ç) İHA3: Azami kalkış ağırlığı 150 kg (dâhil) ve daha fazla olan İHA’lar. Buna göre İHA’ları sınıflandırırken bakmamız gerek İHA’nın ağırlığı değil azami kalkış ağırlığıdır, diğer bir nokta da sınır rakamların üstteki sınıfa ait olduğudur, örneğin 4 kg azami kalkış ağırlığına sahip bir sistem İHA1 sınıfına dahildir.