Arka koltukta kaç emniyet kemeri?

Özellikle, arka sıradaki her dıştan koltuk üç noktalı bir kemere sahip olmalıdır, orta koltuklar ise en azından bir bucuk kemer ile donatılmalıdır.

Emniyet kemerinin görevi nedir?

Emniyet kemeri bir kaza durumunda hayat kurtaran en önemli araç içi aksesuardır. Sabit noktalar arasında gerilen emniyet kemeri arabanın çarpma etkisinin vücudun daha güçlü bölgelerine yönlendirilmesini sağlar.

Arka emniyet kemeri hangi araçlarda zorunludur?

Tüvtürk Muayene istasyonlarının araçları kontrol ederken ilk baktıkları donanımlar arasında olan Emniyet Kemerleri 1986 model ve sonrası için ön koltuklarda zorunlu hale getirilmiştir. Çalışır halde bulunmaması halinde muayeneden bırakılacaktır. Bu durum arka koltuklarda ise 1993 model ve sonrasında zorunludur.

Arka koltukta emniyet kemeri hafif kusur mu?

Bu durum ağır vasıtalar için ön koltuktaki emniyet kemeri zorunluluğu 1998 yılında, arka koltuk emniyet kemeri zorunluluğu 2009 moel sonrası için zorunlu hale getirilmiştir. Muayene sırasında emniyet kemerlerinin çalışmaması yada tutaklık yapması halinde muayeneden kesinlikle geçmeyecektir.

Kimler emniyet kemeri takmaz?

Karayolu Trafik Yönetmeliği’nin 150. “Sürücülerin ve Yolcuların Koruyucu Tertibat Kullanma Mecburiyeti” başlıklı maddesinde emniyet kemeri takması zorunlu olmayanlar tanımlanıyor. Sağlık sorunu olanlar ve özel durumu olan kimselere bu zorunluluk uygulanmıyor.

Emniyet kemerinin anlamı nedir?

Emniyet kemeri, ulaşım araçlarında yolcuların güvenliklerini sağlamak üzere otomotiv üretici firmaları tarafından hazırlanmış ve insanların ulaşım esnasında can güvenliklerinin sağlanması amacıyla kullanılan düzenekdir.

Emniyet kemeri kullanma nedenleri nelerdir?

Çarpma anında araç içindeki kişilerin koltuktan fırlamasını engeller, Baş, göğüs ve omurilik gibi hassas organların araç içinde bir yere çarpmasını önler, Hafif kazalardaki ciddi yaralanmaların önüne geçer.

Arka koltuk emniyet kemeri hafif kusur mu?