Arka emniyet kemeri yok muayeneden geçer mi?

1993 modelden daha önceki yıllarda üretilen araçlar için orjinal fabrika çıkışında bulunmaması durumda arka koltuklarda emniyet kemer zorunluluğu yoktur. Muayene sırasında emniyet kemerlerinin çalışmaması yada tutaklık yapması halinde muayeneden kesinlikle geçmeyecektir.

Emniyet kemeri hangi araçlarda zorunlu değildir?

Emniyet kemeri, 1/8/1998 tarihinden sonra ve 13/2/2009 tarihine kadar üretilmiş M2 ve M3 sınıfı minibüs ve otobüslerin bütün koltuklarında zorunlu olmayıp, minibüslerde sürücüsü ile yanında oturan yolcuların; şehirlerarası otobüslerde arka koltuklar hariç olmak üzere, sürücüsü dahil en ön ve önünde boşluk olan arka …

Hangisi emniyet kemeri kullanması zorunludur?

TÜRKİYE: 01.01.1992 tarihinden itibaren “şehir içi yollarda da ticari otomobil ve minibüsle yolcu taşımacılığı yapan araç sürücüleri hariç, otomobil ve otomobil gibi tescil işlemi gören arazi taşıtları ve minibüs gibi taşıtların sürücüleri ile ön koltuğunda oturan yolcularına” emniyet kemeri takma zorunluluğu getirildi …

Yolcu emniyet kemeri cezası kime yazılır?

Emniyet kemerinin takılmaması durumunda ise cezalar otomobil sahibine kesilmektedir ve cezayı ödemekle yükümlü olan kişi şahsi aracın sahibi olarak görünür.

Araç muayene ağır kusurlar nelerdir?

Fren ve göz muayenesi testlerine göre ağır kusur sayılanlar:

 • ABS sisteminin çalışmaması
 • El freninin tutmaması
 • Fren diskleri ve balataların aşınma sınırına ulaşmış olması
 • Yağ kaçağı olması
 • Frenlerin tutmaması
 • Fren diskleri ve balatalarda çatlak olması
 • Sağ ve sol tekerlerde frenleme farkının %30 ve üzeri olması

Arka koltukta emniyet kemeri takmak zorunlu mu?

Araçlarda şoför ile beraber, ön koltukta oturan yolcunun da emniyeti için, emniyet kemeri takması istenmektedir. Ayrıca arka koltuklarda oturan kişiler için de emniyet kemeri takılması, güvenlik bakımından gereklidir.

Kimler emniyet kemeri takmak zorunda değildir?

Karayolu Trafik Yönetmeliği’nin 150. “Sürücülerin ve Yolcuların Koruyucu Tertibat Kullanma Mecburiyeti” başlıklı maddesinde emniyet kemeri takması zorunlu olmayanlar tanımlanıyor. Sağlık sorunu olanlar ve özel durumu olan kimselere bu zorunluluk uygulanmıyor.

Yerleşim yeri içinde ticari amaçla yolcu taşımacılığı yapan minibüs ile dolmuş Otomobillerindeki yolcuların emniyet kemeri takması zorunlu mudur?

“Yalnız araç dururken kullanılan koltuklar ile ayakta da yolcu taşıyan M2 ve M3 kategorisi Sınıf A ve Sınıf 1 otobüslerde, koltuklarda emniyet kemeri bulundurulmasının zorunlu olmadığını ifade eden Apaydın, “yerleşim yeri içinde ticari amaçla yolcu taşımacılığı yapan M2 ve M3 sınıfı minibüs ve otobüsler (umum servis …

Kimlerin emniyet kemeri takma zorunluluğu yoktur?

Sağlık problemi yaşayanlar ve özel durumu olanlar emniyet kemerlerinin takılması zorunluluğundan muaf tutulmaktadır. Aynı şekilde bu grubun dışında kalan her vatandaşın kemerini takması gerekmektedir. Trafik polisleri, kontroller sırasında ilk olarak emniyet kemerlerinin takılıp takılmadığı kontrol etmektedirler.

Radar arabası emniyet kemeri cezası yazabilir mi?

Kazalardaki can kaybını önemli ölçüde azaltan emniyet kemeri kullanımı ihmallerinde sürücülere MOBESE’den de ceza yazılabilecek. Uygulamayla birlikte ülke genelinde trafiğin yoğun olduğu bölgelerde radar araç sayısı iki katına çıkarılacak.

Emniyet kemeri takmamak kaç ceza puanı?

Emniyet kemeri ceza puanı 15’tir. Seyir halindeyken emniyet kemeri takmayan ve araçlarında emniyet kemeri bulundurmayanlar sürücülere idari para cezasın çarptırıldıklarında aynı zamanda ehliyetlerine de 15 ceza puanı yansıtılır.

Araç muayenesinde ağır kusurlar nelerdir 2021?

Ağır Kusur Listesi

 • Fren sisteminde yağ kaçaklarının bulunması.
 • Frenlerin standartlar çerçevesinde tutmaması.
 • Sağ ve sol teker sisteminde fren farkının %30 ve üzeri olması.
 • ABS sistemi olan araçlarda ABS sisteminin çalışmaması.
 • El freninin tutmaması.