Arılar sahibini tanır mı?

“Arılar sahibini tanır, bunun denenmesini tavsiye etmiyorum” Arıların sahiplerini tanıdığını ifade eden Yirmibeşoğlu, “İnsanlar bunun denemesini yapabilir, hava sıcak olduğunda ve öğlen vaktinde arının içerisinde girilebilir, bir şey yapmazlar. Arılar da beni tanıyor. Arılar insanın kokusunu anlar.

Arıların yerleşim yerlerine uzaklığı ne kadar olmalı?

Sabit arıcılar ise kolonilerini köy ve beldelerde çevreye rahatsızlık vermeyecek şekilde ve insanların toplu olarak hizmet aldıkları cami, okul, sağlık ocağı, karakol gibi benzeri alanlardan en az 200 metre uzağa yerleştirir. Yerleşimin dağınık olduğu bölgelerde ise bu mesafe en yakın eve en az 50 metre olmalıdır.

Arı gelmemesi için ne yapılmalı?

Arıları Uzak Tutacak Aromalar

  1. Salatalık Kabuğu : Salatalık kabuğu, arıları belirli küçük alanlardan uzak tutmak için kolay bir çözümdür.
  2. Nane : Arılar nanenin keskin kokusundan pek hoşlanmazlar ve yaklaşmazlar.
  3. Tarçın : Tarçını kamp yapacağınız alanın etrafına serperseniz arılarda biraz korunmuş olursunuz.

Arı ne kadar uzağa gider?

Arılar 1-2 km yarıçaplı alanda tarlacılık yapmakla birlikte, 13 km kadar uzağa gidebilirler. Dünya’da 20 bin arı türü bulunmaktadır.

Ağustos ayında arıya kek verilir mi?

Ülkemizde kışı mevsimin çetin şartları geçtikten sonra baha gelmeden önce arılara kek verme işlemi yapılabilir. Lakin, eğer arıda hiç yiyecek yoksa arı ölümü meydana gelecekse kışında kek verilebilir çünkü arı yiyecek ihtiyacını karşılayarak yazı getirebilir.

Arıcılık her yerde yapılır mı?

Ülkemizde arıcılık nerede yapılır sorusunu kime sorsanız hemen hemen her yerde arıcılık yapabilirsiniz diyecektir. Bu şekilde verimli yerlerde ticari olarak arıcılık yaparken diğer bölgelerde ise her şekilde ihtiyacınız olan balı alabilirsiniz.

Arılık Nereye Kurulmalı?

Köy ara ve ana yolları, düğün alayı ve traktörlerin geçtiği yerlerden uzak ya da insanların göz önümde olmayan duvar arkasında olmalıdır. Bölgede hakim rüzgarların estiği yerler varsa arılıklar bu devamlı rüzgarların olmadığı kuytu yerlere kurulmalıdır.

Arılar hangi kokuyu sever?

Arıların en sevdiği bitkiler lavanta, kekik, fesleğen, adaçayı, biberiye, melisa, yonca, karahindiba, bakla, acı bakla, hodan, nane, kabak çeşitleri, ayçiçeği, ıhlamur, iğde, kestane, erguvan, yalancı akasya… Arıların dikkatini en çok mavi, mor, eflatun, beyaz ve sarı cezbediyor.

Yaban arıları nasıl uzaklaştırılır?

Çatı katları, garajlar, kulübeler, duvar boşlukları veya saçaklar altındaki yuvaları arayın. Kapalı Çöp Kutuları – Dışarıdaki çöp kutularının sıkıca oturan kapakları olduğundan emin olun. Çöp kutularını kapı ve pencerelerden uzakta tutun, böylece içerikleri yaban arılarını kendilerine çekmez.

Eşek arısı hangi kokudan kaçar?

Nane, kekik ve okaliptüs bitkileri eşek arılarını uzak tutar ve evinizin güzel kokmasını sağlar.