Aracın km düşürülmüş ne yapmalıyım?

Yüksek mahkeme, satıcının, sattığı aracın kilometresinin düşürüldüğünün bilmemesi halinde bile gizlenen ayıplardan sorumlu olduğuna hükmetti. Emsal nitelikteki kararla kilometresinin düşürüldüğü ortaya çıkan araç, satıcıya verilip bedeli iade alınabilecek.

ÖTV indiriminden kimler yararlanacak?

Yüzde 90 engelli raporu olan vatandaşlar, ÖTV’siz otomobil alımı yapabiliyor. Hastane raporu ile otomobil bayisine giden vatandaşlar ÖTV indirimiyle otomobil satın alabiliyor.

Kilometre düşürme davası ne kadar sürer?

ARAÇ KİLOMETRE DÜŞÜRME DAVASI NE KADAR SÜRER? Araç kilometresini düşürme davası karşı tarafın direncine göre 1 yıl kadar sürebilir. İlgili süreçte aracı kullanabilirsiniz. En son dava sonuçlandığında tüm zararınız işleyecek faiz ile birlikte tahsil edilmektedir.

Km düşürme cezası nedir?

nitelikli dolandırıcılık söz konusu olur ve cezası 3 ile 10 yıl arasında hapis ve buna ek olarak beş bin güne kadar adli para cezasıdır. Araç kilometre düşürme işlemi söz konusu olduğu zaman re’sen veya ihbar üzerine dolandırıcılık suçundan ötürü cezai soruşturma başlar.

Hangi hastalıklar özürlü araç alabilir?

İşitme veya görme engelliler ile herhangi bir kronik hastalığı olanlar ÖTV’siz araç alamazlar. Şeker hastalığı, kanser hastalıkları, alzheimer, tansiyon ve kalp hastalıkları bu tür kronik hastalıklara örnektir. Bu hastalıklardan birisine sahipseniz ÖTV’siz araç alamazsınız.

Hangi hastalar raporlu araç alabilir?

Engelli Sağlık Kurulu’nun verdiği rapor ve bu raporda yazılı olan engel oranı engelli kişilerin ÖTV ayrıcalığını belirler. 2018’de lanse edilen yeni yasa tasarısına göre engellilik oranı %90 ve üzeri olan kişiler ÖTV’den yararlanarak bir otomobil sahibi olabilirler.

ÖTV indirimi için rapor nasıl alınır?

ÖTV muafiyetinden yararlanmak için tam teşekküllü devlet hastanesinden alınmış sağlık raporunda engel oranı %90 ve üzeri, ÖTV indirimden faydalanmak için ise en az %40 olmalıdır. Ayrıca “ağır engelli” ya da “sürücü belgesi alabilir” ifadelerinin yer alması gerekmektedir.