Araç kiralamada ne kadar vergiden düşer?

Araç Kiralamada KDV Oranları 7194 sayılı kanunla belirlenen azami oranlar, 313 Seri No.lu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile 2021 senesi için yeniden belirlendi. Bu tebliğ ile gider yazılabilecek aylık KDV hariç azami tutar 5.500 TL’den 6.000 TL’ye çıkarıldı.

Araç kiralama vergiden düşer mi?

Bu düzenleme kapsamında firmaların kiraladığı araçları için aylık kira bedelinin 5 bin 500 TL’yi aşmaması kaydı ile gider olarak yazılabilecek. Araç kiralama gideri dışındaki ödemelerin ise yüzde 70’i kurumlar vergisi hesaplamalarına dahil edilebilecek. Bu da fiyatta azalma sağlar.

Kiralık araç kdv’den düşer mi?

2019 yılında güncellenen kanun kapsamında limit olarak 4000 TL koyuldu. Bu rakamın üzerini vergiden ne yazık ki düşemiyorsunuz. Kiralamış olduğunuz araç 5000 TL olsa dahi, bunun en fazla 4000 TL’lik tutarını gider olarak düşebileceksiniz.

Filo kiralamanın faydaları nelerdir?

Filo kiralama ile kasko, trafik sigortası ve Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemeleri kiralama kapsamında filo kiralama şirketleri tarafından düzenli ve zamanında yapılır. Filo kiralama vergi avantajı sağladığından şirketlerin araç satın almak yerine araç kiralamaya yönelmelerine neden olmaktadır.

Şirketler neden araç kiralıyor?

Şirketlerin araç kiralaması kira bedelini aylık gider olarak gösterebilmelerini sağlar ve giderleri azaltır. Zorunlu Maliyet Sigortası, Motorlu Taşıtlar Vergisi, Araç Bakım Masrafları gibi giderlerin araç kiralama hizmetine dahil olması şirketler için büyük kolaylık sağlar.

Filo Firmaları nedir?

Filo kiralama şirket ihtiyaçları doğrultusunda araç satın almak yerine uzun dönem araç kiralama yaparak satın alma maliyetleri olmadan ihtiyaçları karşılamaktır.

Araç filosu ne demek?

Türk Dil kurumuna göre filo kelimesi bir arada bulunan araçlar veya savaş gemilerinin tümü olarak kabul edilmektedir. Filo aynı tür yük taşıyan araçlar olarak da kullanılmaktadır. Filo kelimesi genel olarak ise aynı türden ve aynı amaca yönelik iş yapan araç ve gereçlerin tümünü ifade etmektedir.