Araç hararet yaparsa ne olur?

Motor Hararet Yaparsa Ne Yapmalı?

  1. 1- Aracı gölge bir yere çekip kontağı ve klimayı kapatın.
  2. 2- Su kaybını kontrol etmek için radyatör kapağını açın.
  3. 3- Su kaybından dolayı arabanız hararet yapmışsa su ekleyin.
  4. 4- Su seviyesi normalse bir tamirci çağırmanız ya da arabanızı en yakın tamirciye götürmeniz gerekir.

Arabanın motor suyu neden azalır?

Motorun Suyunun Eksilmesinin 5 Nedeni Radyatör üst kapağı yanmış olabilir. Radyatör, su sızdırıyor olabilir. Radyatör boru bağlantıları gevşemiş olabilir. Motor su hortumunda delik ya da çatlak olabilir.

Arabanın su eksiltmesi neden olur?

Antifriz, arabanın soğutma suyu olarak da bilinir, “araba neden antifriz eksiltir?” sebeplerinden bahsedeceğiz. Antifriz sızmadan yada buharlaşmadan kaynaklı olarak azalmaktadır. Kaçak da olabilir. Bu basınç kayıpları gözlendiği zaman motorun bir yerinde su kaçağı varsa eğer su damlayacaktır ve tespit edilebilecektir.

Arabada su biterse ne olur?

Araçta motor suyu bitmişse araç soğutma işlemini yapmayacak ve bu sayede aracın ısısı giderek yükselecektir. Eğer motor tamamen susuz kalmışsa bu tehlikelidir, çünkü motor üst kapak contası yanar. Araç hararet yapar. Aracın motor suyunu eksiltmesinin nedeni herhangi bir yerde kaçak olmasıdır.

Hararet yapan araç conta yakar mı?

Conta yanmasının en büyük sebebi motor hararet yaptığı halde sürüşe devam etmektir. Eğer araç uyarı verdikten sonra hemen kenara çekip gerekli önlemleri alırsanız üst kapak contası yanmayacaktır.

Antifriz neden azalır?

Antifirizin eksilme nedenleri nelerdir? Motor soğutma suyu iki ayrı şekilde eksilme yapar. Bunlardan birisi buharlaşma iken ne yazık ki bir diğeri ise sistem içinde her hangi bir yerde kaçak olması ve suyun buradan sızmasıdır. Yüksek derecede havanın etkisi nedeni ile suyun debisi yükselecek ve daha hızlı akacaktır.

Radyatör suyu neden kaynar?

Otomobillerin su kaynatmasındaki ana neden yoğun trafiktir. Yoğun trafikte kalan otomobilin soğutma suyu devridaimi durur. Otomobil yoğun trafikte rüzgar alamadığından suyunu soğutmak için radyatör fanı ile suyunu soğutmaya çalışır. Soğutma sistemi arızalı otomobiller ise aracın fan açmasına rağmen su kaynatırlar.

Yazın arabanın su eksiltmesi normal mi?

Yazın araba su eksiltiyorsa kış aylarına nazaran daha fazla ısınan motorunuz daha çabuk arıza yapabilir. Su kaçakları motor değişimi ile sonuçlanabilir. Fakat bu durum yaza mahsus bir arıza değildir. Aracınız 4 mevsimde de su eksiltebilir.

EGR su eksiltir mi?

7-Egr Soğutucu Arızası Egr sistemi olan araçlarda sıcak egzoz gazı silindirlere gönderilmeden önce özel soğutucu radyatöründe soğutulur. Çok sıcak gelen egzoz gazları zamanla bu radyatörü bozabilir ve egzoz sistemine soğutma suyunun karışmasına neden olabilir.

Motor suyu ne kadar sürede değiştirilmeli?

Radyatörü Kontrol Edin! Eğer bu gerginlik yoksa kapak yıpranmıştır, dolayısıyla değiştirilmesi gerekir. Kauçuk conta kurumuş veya paslanmışsa da değiştirilmelidir. Genellikle kapağın en az 2 yılda bir değiştirilmesi gerekir.

Motor conta yakınca ne olur?

Contası yanık olan araç contanın yandığı yere göre değişiklik gösterebilir. su deposuna hava basabilir. Silindirlerin arasından yandıysa Tekleme yaptırabilir. Bir süre sonra da yağa su karıştırır.