Arabada tek lastik değişir mi?

Motorlu araç kullanan hemen herkes bir noktada bu soruyu sormuştur: “Tek lastik değiştirilir mi?” Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayır. Eğer diğer 3 lastikle aynı marka, aynı model ve aynı durumda bir lastik bulduysanız hiç düşünmeden bu lastiği takabilirsiniz.

Tek lastik değiştirmek ne kadar doğru?

Tek bir lastiğin farklı olarak kullanılması veya farklı diş derinliğine sahip olması sonucu frenleme aracın tek bir tarafında daha iyi veya kötü olması ile sonuçlanabilir. Farklı mesafelerde durmaya çalışan lastikler sonucu araç dönme eğilimine girebilir. Bu dönme eğilimi sonucu ise araç savrulabilir.

Kaskodan lastik değişimi hasar kaydı çıkar mı?

Kasko sigortası lastik hasarını kapsaması için, hasarın mutlaka kaza ya da sabotaj gibi dış etkenler sebebiyle meydana gelmesi gerekir. Lastiğin yarılması durumu sadece lastiğe değil aracın rot ayarlarına da zarar verebilir. Bu durumda hasar sigorta tarafından karşılanır.

Araba lastiği değiştirme ne kadar sürer?

Bununla birlikte, mahallenizdeki lastik bayinizde yaptırırsanız, işlem 20 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilir. Asıl önemli nokta hazırlıklı olmaktır, üstelik yaz lastiklerinden kış lastiklerine sorunsuzca geçmenizi sağlayacak bazı mükemmel ipuçları sunuyoruz.

Farklı desenli lastik muayeneden geçer mi?

Lastik desenlerinin farklı olması “Ağır Kusur” değildir. Lastiklerin durumu kontrol edilir; lastiklerde araç güvenliğini tehlikeye atacak yıpranma, patlama, hasar var ise “Ağır Kusur” olarak muayene raporu tutulur.

Lastik değiştirmek ne kadar?

Lastik sökme takma ücretleri, binek araçlar için 60-120 lira, SUV ve hafif ticari araçlar için 75-125 lira aralığında değişiyor.

Lastik markaları farklı olursa muayeneden geçer mi?

Kasko sigortası hangi durumlarda ödeme yapmaz?

Aracın periyodik bakım veya onarımının aksatılması nedeniyle araçta meydana gelen paslanma, çürüme ve yıpranma nedeniyle oluşan hasar kasko sigortası tarafından karşılanmaz. Kaza sonucu oluşan hasar teminat limitleri kapsamında karşılansa da, sürücünün olay yerini terketmesi durumunda sigorta şirketi ödeme yapmaz.

Yol Yardımı nasıl alınır?

Yol yardım hizmetinden faydalanmak isteyen araç sürücüleri, sahip oldukları kasko sigorta şirketinin müşteri hizmetlerini arayarak en kısa ve hızlı bir şekilde yol yardım hizmeti alabilir.

Araba lastikleri ne zaman değiştirilmeli?

Ancak her ne olursa olsun lastikler, hiç kullanılmamış olsalar bile üretim tarihlerinden itibaren raf ömrü olan 10 sene sonunda değiştirilmelidir. Raf ömrü dışında yaz ve kış lastiği değişimi yapılırken de lastiklerin kontrol edilmesi gerekir.

Hangi lastik muayeneden geçmez?

Hangi Durumlarda Araç Lastiği Muayeneden Geçmez?

  • Lastiğin dış yüzeyi iskelete kadar aşınmış
  • Lastiklerde yarık, yırtık, kesik oluşmuş
  • Lastiğin yanak kısmında balon oluşmuş
  • Lastik profil derinliği tek taraflı aşınmış
  • Lastik profil derinlik sınırı aşılmış