Adres değişikliği bildirimi yapılmazsa ne olur?

Gerçekleştirilen adres değişikliği 20 gün içerisinde bildirilmediği takdirde 94 TL ceza uygulanmaktadır. Eğer bu cezadan kurtulmak için asılsız şekilde adres beyanı yapıldığında, 1963 TL gibi bir ceza ile karşı karşıya kalınmaktadır.

Adres bilgisini almaya yetkili kişiler kimlerdir?

Yerleşim yeri adresi ve diğer adres bilgilerinin verilmesi kişinin rızasına bağlıdır. Bir kişinin adres bilgisini kendisi, aynı konutu paylaşan (yani aynı adreste kayıtlı olan) bulunan, eş ve ergin çocukları ya da bu konuda yetki verdiği vekili alabilir.

Kaç gün arayla adres değişikliği yapılır?

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 50. maddesine göre yeni bir adreste oturmaya başlayan kişilerin 20 iş günü içerisinde ikametgah değişikliği yapmaları gerekir. 20 iş günü içerisinde ikametgah değişikliği bildiriminde bulunmayan kişilere idari para cezası uygulanır.

Ikametgah taşıma işlemi nasıl yapılır?

E-devlet sistemi kullanılarak, adres değişikliği yapmak mümkündür. Kişilerin e-devlet şifresiyle sisteme giriş yapması gerekir. Eğer e-devlet şifresi bulunmuyorsa, PTT merkezlerinden e-devlet şifresi temin etmelidir. E-devlet haricinde Nüfus Müdürlüğü’ne gidilerek, adres değişiklikleri yapılabilir.

E devletten ikametgah nasıl değişir?

Öncelikle e- devlet şifreniz ile hesabınıza giriş yapmanız gerekmektedir. E-devlet hesabınıza girdikten sonra Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Değişikliği Bildirimi sayfasına arama butonu yardımı ile giriş yapmanız gerekmektedir.

Bir kişinin iki ikametgahı olur mu?

MADDE 9 – (1) Yerleşim yeri, bir kimsenin sürekli kalma niyetiyle oturduğu yerdir. Kişinin aynı anda birden çok yerleşim yeri adresi olamaz. (2) Yerleşim yeri dışında kalan ve geçici süre ile oturulan yazlık, kışlık, ikinci veya üçüncü gibi konutlar da kişinin talebi halinde diğer adres olarak tutulur.

Adres kaydı nereye yapılır?

  1. Genel Müdürlük.
  2. Alo 199 (Çağrı Merkezi)
  3. İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlükleri.
  4. İlçe Nüfus Müdürlükleri.

İkametgah adres değişikliği nasıl yapılır?