9 yaşındaki çocuğa telefon alınır mı?

Psikolog Efsun Tatar, çocuklara 14 yaşından önce telefon alınmaması uyarısında bulunarak, “14 yaşından önce telefon alınmasını uygun bulmuyoruz. Ancak örneğin çocuk 13 yaşındadır ve okula gelip giderken toplu taşıma aracı kullanıyordur ve böyle bir durumda çocuğa telefon almak zorunda kalınabilir.

Bir çocuğun üstün zekalı olduğu nasıl anlaşılır?

Üstün Zekalıların Belirtileri

  1. Genellikle erken yaşta kendiliğinden okumayı öğrenir.
  2. Çok soru sorar, adeta sorularla çevresindekileri bıktırır.
  3. Yetişkinlerle vakit geçirmeyi sever.
  4. Motor becerileri sever.
  5. dağınıktır ama bu dağınıklık içerisinde bir düzeni vardır.
  6. Genellikle az uyur.

Çocuğa tablet ne zaman alınmalı?

12 yaşından önce çocukların cep telefonu ve tablet gibi teknoloji araçlarına sahip olmaması gerektiği vurgulanan raporda, “Tablet, cep telefonu çocuğu susturmak, uyutmak ve yedirmek için ‘dijital bakıcı’ olarak kullanılmamalı.

Çocuğa cep telefonu ne zaman alınmalı?

Çok gerekmedikçe çocuklara 12 yaşından önce telefon verilmemelidir. Telefon kullanımı, çocuk ya da gençlere uygun olmayan sitelere girilmesi ile kimi zaman amacının dışına çıkar. Bu nedenle internet için filtre sistemine aileler önem vermelidir.

Cep telefonu ne zaman alınmalı?

Yeni bir teknoloji ürünü almak için en uygun zaman Aralık ayı denilebilir. Bunun en büyük sebebi olarak ise firmaların yıl sonu satış raklamlarını yüksek göstermek içn yapmış olduğu çalışmalar ve yıl sonu defterlerin kapanacak olması gösterilebilir.

Yaşa göre IQ kaç olmalı?

IQ PUANLARI TABLOSU

IQ PUANI AÇIKLAMASI
91-110 arası normal zeka Normal zeka
76-90 arası sınır zeka Sınırda zeka
51-75 arası hafif gerilik Hafif zeka geriliği
26-50 arası orta gerilik Orta düzey zeka geriliği

Tablet ne zaman alınmalı?

Tablet ve akıllı telefon kullanımı 30’uncu aydan 13 yaşına kadar aile kontrolünde gerçekleşmeli. Bu yaş çocukları gelişim özellikleri gereği otokontrol sağlayamazlar. Bu nedenle ailelerin özellikle 6 yaşına kadar bu araçları çocuklarıyla birlikte kullanmaları gerekiyor.