2 el araçta gizli ayıp nedir?

Gizli ayıp ise ilk etapta belli olmayan zamanla ortaya çıkıp anlaşılan bir ayıp çeşididir. Alıcı, satın aldığı şeyi gözden geçirme ve ayıp tespit ettiği anda satıcıya bildirimde bulunma külfeti altındadır. Ancak ayıbın çeşidine göre bildirim süreleri farklılık göstermektedir.

Ikinci el araba kaç günde iade edilir?

Aracınızı “Hemen Al” ya da “Açık Artırma” seçenekleri ile teslim aldıktan sonra 7 gün içerisinde, ekspertiz raporunda belirtilen hasar ya da kusurlardan farklı bir sorunla karşılaşırsanız garanti kapsamında iade etmeniz mümkündür. Bunun için tek şart, aracı 500 kilometreden fazla kullanmamış olmaktır.

Gizli ayıplı araç nedir?

Hasarsız kaydı ile satılan hasarlı araç satımının hukuki niteliği ise gizli ayıptır. Aracın parçalarının boyalı veya değişmiş olması veya araç ile kat edilen kilometrenin gerçekte olandan daha az olduğunun satıcı tarafından beyan edilerek bu şekilde satılması gizli ayıp kapsamında değerlendirilmektedir.

Gizli ayıp nelerdir?

Gizli ayıp ise ilk bakışta fark edilemeyen eksiklik olarak tanımlanabilir. Bununla birlikte satıcının bildirdiği niteliklerin malda bulunmaması da ayıp halidir. Malın olağan özelliği olmasa dahi, satıcı bir özelliğin varlığından bahsederek o malı satmış ise bu özelliğin malda bulunması gereklidir.

Aynı kişinin üzerine 2 araç olur mu?

Hayır, aynı kişi üzerinde ikinci bir araç olması durumunda, ikinci aracın sigorta poliçesinde herhangi bir indirime gidilemez. Yani sahip olunan bir araçtaki hasarsızlık indirimi diğer araca etki etmez.

Bir yıl içinde kaç araç alabilir?

Düzenlemede net bir şekilde belirtildiği üzere, ticari yetki belgesi olmayan, tacir sayılmayan ve vergi levhasına sahip olmayan bir vatandaş 1 yıl içerisinde en fazla 3 araç satışı yapabiliyor.

Ikinci el araçta cayma hakkı var mı?

Satılanın ayıpsız benzeri ile değişimi. Satıcının elinde bulunması halinde alıcının talebi ile araç hasarsız bir araç ile değiştirilebilir. Sözleşmeden dönme. Yukarıdaki seçimlerin mümkün olmadığı hallerde alıcının sözleşmeden dönme hakkı her zaman mevcuttur.

Satın alınan araç kaç gün içinde iade edilir?

3.1. Alıcı, aracı noter kanalı ile satın aldığı tarihinden itibaren 14 (ondört) gün içerisinde hiçbir gerekçe göstermeksizin işbu Protokolde belirtilen şartlar çerçevesinde yapacağı yazılı bir bildirim ile Sipariş Formundan cayabilir.