18 yaş hakları nelerdir?

18 yaşındakiler

  • Reşit olanların hakları Evlenebilirler. Genel ve yerel seçimlerde oy kullanabilirler. Kendi pasaportlarını çıkartabilirler. Dini cemaatlere üye olabilir veya bunlardan ayrılabilirler.
  • Yükümlülükleri. Erkekler için askerlik yapmaktır (orduda veya sivil hizmet yaparak).

18 Yaş Altı nerelerde çalışabilir?

Çocuk işçiler; düşme ve yaralanma tehlikesi olabilecek şekilde çalışmayı gerektirecek olanlar hariç meyve, sebze, çiçek toplama, kümes besiciliğinde yardımcı işler ve ipek böcekçiliği işleri, esnaf ve sanatkarların yanında satış, büro hizmetlerine yardımcı işler, gazete, dergi dağıtımı ve satımı (yük taşıma ve …

TCK ya göre 18 yaşını doldurmak nedir?

Çocuk: Türk Ceza Kanunu (TCK) 6. Maddesine göre; 18 yaşını doldurmamış kişi çocuktur. Çocuk Koruma Kanununu: (2005 tarih ve 5395 sayı) 3/1-a maddesi uyarınca daha erken yaşta ergin olsa bile, 18 yaşını doldurmamış kişi çocuktur. Genç (young people) 10-24 yaş arasının tamamıdır.

18 Yaş Altı BES yapılıyor mu?

Bireysel Emeklilik Kanunu’nda yapılan yasal düzenlemeyle 18 yaşından küçük bireylerin, Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olmasının önündeki engeller kalktı. Bu düzenleme sonrasında her bir aile üyesi, yüzde 25 devlet katkısı avantajından ayrı ayrı yararlanabilecek.

Bireysel Emeklilik Sistemi kaç yaşında başlar?

Yeni düzenleme ile birlikte 18 yaş altı tüm gençler Bireysel Emeklilik Sistemi’ne giriş yapabilecek.

18 yaşından küçüklere BES kesilir mi?

Sözleşmede yazan ismin mutlaka 18 yaş üzerindeki kişi olması gerekiyordu. Şimdi, BES’e ödenecek katkı paylarını yine ebeveynler yatıracak, birikimlerin değerleneceği emeklilik planlarını yine ebeveynler belirleyecek ama 18 yaşın altındakilerin adına sözleşme düzenlenebilecek. Devlet de yüzde 25 katkı yapacak.

16 yaş çalışabilir mi?

İş Kanunu’nda. 4857 sayılı İş Kanunu’nun, özellikle 138 sayılı Uluslararası Çalışma Sözleşmesi dikkate alınarak düzenlendiği anlaşılıyor. Buna göre, 15 yaşını doldurmuş olanlar (16 yaş) çalışabilecek.