1 grup sürücü ticari araç kullanabilir mi?

Trafik güvenliğini engelleyecek şekilde olmayanlara yılda bir kez muayene olmak kaydıyla birinci grup sürücü belgesi sınıflarından verilebilir. Ancak bu fıkrada belirtilen sürücü belgeleri ile iki tekerlekli motorlu araçlar, ambulans, resmi veya ticari araçlar kullanılamaz.

Hangi engelliler ehliyet alamaz?

Sürücü adayları ve sürücülerde aranacak sağlık şartlarına dair yönetmelikte yapılan değişikliğe göre, zeka geriliği (IQ düzeyi 79 ve altı), bunama sorunu, duygu ve heyecanı düşünceyi bozan sürekli bir hastalığı olanlar sürücü belgesi alamayacak.

B ehliyeti ne sürebilir?

En sık kullanılan sınıf olan B sınıfı ehliyet, otomobil ve kamyonet için geçerli olurken B1 dört tekerlekli motosiklet kullanmaya uygundur. BE ise römorklu otomobil ve kamyonet kullanımına uygundur. M, motorlu bisiklet kullanabilmek için gerekli ehliyet sınıfıdır.

Monoküler ehliyet kaç yıl geçerli?

Monoküler tipte ehliyete sahip olduktan sonra her yıl bir kez olmaz üzere bir doktora giderek sağlık raporu almanız gerekmektedir. Sağlık koşulları zaman içerisinde değişebildiği için ehliyet alınırken kullanılan sağlık raporu her yıl yenilenmelidir.

2 grup sürücü olur raporu ne demek?

2.Grup Sağlık Raporu: C, C1, C1E, CE, D, D1, D1E, DE ve G sınıfı ehliyet alacak kişilerin alması gereken sağlık raporudur. Bu raporun geçerlilik süresi ise, 5 yıldır. Ticari ve ağır araçları kapsayan gruptur.

1 grubu ehliyet hangi araçları kullanabilir?

A1 sınıfı ehliyet alan kişiler yalnızca 2 tekerlekli ve 3 tekerlekli araçları kullanabilirler. 2 tekerlekli araçlar için maksimum motor gücü 11 KV, 3 tekerlekli motorlar için ise 15 KV’dir. A1 sınıfı ehliyet sahipleri 15 KV üzerindeki hiçbir aracı kullanamazlar.

Engelli raporu olanlar nasıl ehliyet alır?

Önceden bir sürücü belgesi sahibi olan ancak bir kaza ya da hastalıktan dolayı engelli durumuna gelen bireylerin yazılı sınava girmeleri gerekmemektedir. Sağlık durumlarıyla ilgili özel donanımlı araçlarla direksiyon sınavına girerek B sınıfı engelli ibareli ehliyetlerini alabilirler.

Kimler engelli ehliyeti alabilir?

H sınıfı ehliyet sahibi olabilmek için 17 yaşını doldurmuş olmak ve en az ilkokul mezunu olmak gerekir. Ehliyet için, sağlık kurumlarından H sınıfı sürücü olabilir raporu alabilmesi ve sürücü belgesi almasına engel teşkil edecek bir sabıka kaydına sahip olmaması gerekir.

B B1 FM sürücü belgesi hangi araçları kullanır?

B sınıfı ehliyet otomobil veya kamyonet kullanmak isteyen kişilerin aldıkları bir ehliyet türüdür. B sınıfı ehliyete sahip olan sürücüler M, B1 ve F sınıfı araçları kullanabilirler. Bu araçlar otomobil, 4 tekerlekli motosiklet, traktör ve azami yüklü ağırlığı 4250 gram olan birleşik araçlardır.

B sınıfı sürücü belgesi hangi araçları kullanır?

B sınıfı belgeye sahip sürücüler hangi araçları kullanabilir? Otomobil ve kamyonet kullanacaklara verilir. 2016 Yılı itibariyle B sınıfına başvuru yapanlar ne yazık ki artık minibüs kullanamayacak.

Tek gözle araç kullanılır mı?

-Tek gözü gören ehliyeti sahibi kişiler yalnızca özel araç sahibi olabilirler. Monoküler kişilerin ticari ya da resmi araç kullanmalarına yasalarca izin verilmemektedir. -Tek gözü gören ehliyet sahiplerinin araçlarının arka camlarında hem sağ üste hem de sol üste, monoküler olduklarını belirten bir işaret olmalıdır.

Göz tembelliği olan ehliyet alabilir mi?

Diplopi ve paralitik şaşılığı olanlara görme dereceleri ne olursa olsun sürücü belgesi verilmez. 11. Hafif şaşılık ve nistagmusu olanların görme dereceleri 2’inci maddeye uygun ise sürücü belgesi verilir. a) Tek veya iki taraflı afak olanlara ikinci grup sürücü belgesi verilemez.