Zihinsel engelli insan kime denir?

Zihinsel engellilik, kişinin zihinsel becerilerinin yaş ortalamasının altında olması, buna bağlı olarak standart eğitim sisteminin beklentilerini karşılama konusunda sıkıntı yaşanması durumudur. Zihinsel engellilik çocukluk döneminde başlayan işlevlerdeki belirli bir durumu tanımlamaktadır.

Zihinsel engelli neden olur?

Annenin yaşı,beslenmesi,hamilelikte kullandığı ilaçlar,içki-sigara-uyuşturucu gibi alışkanlıkları,radyasyona maruz kalma,psikolojik sorunları,akraba evliliği,geçirdiği hastalıklar (özellikle hamilelikte), kazalar, travmalar, çocuk-anne arasındaki kan uyuşmazlığı, genetik olarak aileden geçen bazı özelliklerin taşınması …

Zihinsel engellilik dereceleri nelerdir?

Zihinsel engellilerin sınıflandırılması

  • Hafif Derecede Zihinsel Engel (Z.E.)
  • Orta Derecede Zihinsel Engel (Z.E.)
  • Ağır Derecede Zihinsel Engel (Z.E.)
  • Çok Ağır Derecede Zihinsel Engel (Z.E.)

Zihinsel engelli neye göre belirlenir?

Ancak zihinsel engelli bireylerin gereksinimlerini belirleyebilmek amacıyla, zihinsel engelli bireyler ağırlık derecelerine göre genellikle iki farklı yaklaşımla sınıflandırılmaktadırlar. Bunlardan biri psikolojik tanılama yaklaşımı, diğeri de eğitsel tanılama yaklaşımıdır.

Zihinsel engelli ne demek?

Zihinsel engellilik, gelişim döneminde ortaya çıkan, bireyin kavramsal, sosyal ve pratik uyum becerilerinde yaşıtlarından geri kalmasına yol açan eksikliklerdir.

Zihinsel engelli aracını kimler kullanabilir?

Engelliler adına alınan H sınıfı sürücü belgeli araç, engellilere özel donanıma sahip değilse, herkes tarafından kullanılabilir. Engelli kişinin aile bireyleri, arkadaşları ve yakınları aracı kullanabilirler.

%50 zihinsel engelli araç alabilir mi?

%90 ve üzeri engele sahip olan bireylerin engelli raporlarında “özel engelli aracını” kullanmaya engel bir durumlarının olmadığı belirtiliyorsa, özel araçlarını kullanabilirler. Bu bireyler %40 ve üzeri engelliliğe sahip bireyler gibi H sınıfı ehliyete sahip olmalıdır ve ÖTV’siz araçlarını satın alabilirler.