Yatak böceği nasıl yok edilir?

Acı biber, kekik ve zencefille suyu karıştırın, bir sprey şişesine koyun ve etkilenen bölgeleri hedefleyin. Kekik, acı biber ve zencefilin baharatları güçlü kokusu ile yatak böceklerini engelleyecektir.

Yatak böceği ısırırsa ne olur?

Yatak böceklerinin varlığını ancak vücudunuzda ısırık izleri bıraktığında fark edebilirsiniz. Bazı kişiler bu tür böceklerin ısırıklarına alerjik bir reaksiyon gösterebilir ve vücutta kızarıklık, şişme ve kaşıntı ortaya çıkabilir. Aşağıdaki yöntemlerle vücudunuzdaki kaşıntı ve kızarıklıkları geçirebilirsiniz.

Yatak böcekleri nedir?

Tanım ve Alışkanlıkları Bilimsel adı Cimex lectularius olan yatak böcekleri, sadece hayvanların kanlarıyla beslenen küçük, kahverengimsi, yassı böceklerdir. Her ne kadar bu böcekler insanlar üzerinde beslenmeyi tercih etseler de, köpekler, kediler, kuşlar ve kemirgenler gibi sıcakkanlı diğer hayvanları da ısırırlar.

Zehirli böcek ısırığı nasıl anlaşılır?

Genellikle böcek ısırmalarında görülen en yaygın belirtiler şunlardır:

 • Isırılan bölgede kaşıntı, ağrı ve şişme.
 • Isırılan bölgede renk değişikliği, kızarıklık.
 • Ürtiker, ısırılan bölgede su ya da irin birikmesi.
 • Karın ağrısı, kusma, mide bulantısı, ishal.
 • Nefes almada zorlanma.
 • Göğüste sıkışma hissi.
 • Hırıltılı solunun.

Güve tahta kurusu uçar mı?

Kanatlı böcekler, gündüz pek görünmeseler de geceleri uçarak hedeflerine yaklaşırlar. Pireler ise zıplama yeteneğine sahiptirler. Eğer tahtakuruları uçar mı ya da zıplayabilir mi diye merak ediyorsanız cevap kesin: Tahtakuruları uçamaz ya da zıplayamaz.

Tahta kurusu gözle görülür mü?

Pirinç taneleri şeklinde ve parlak yarı saydam veya beyaz renktedirler. Ayrıca onları çıplak gözle görmek mümkün.

Yatakta böcek olduğunu nasıl anlarız?

Hastalık yaymazlar ama kırmızı, kaşıntılı ısırıkları sebebiyle uykunuzu bozarlar. Çıplak gözle tespit etmek zor olsa da, yatakta böceklerin en yaygın işaretlerinden biri olan ısırıkları dışında, çarşaflarda küçük kan lekeleridir. Bu küçük böceklerden kurtulmak için kimyasallar vardır.

Yatakta tahta kurusu olduğunu nasıl anlarız?

İşte, tahtakuruları evinizi sarmadan önce onları fark etmenize ve onlarla kolay başa çıkabilmenize yardımcı olacak 5 işaret:

 1. Kaşıntılı kırmızı lekeler.
 2. Kanlı veya koyu renkli lekeler.
 3. Küflü koku.
 4. Tahtakurusu kabukları
 5. Mobilyaların üzerindeki beyaz lekeler.