Yaşlılarda kronik hastalıklar nelerdir?

Yaşlılıkta Görülen Hastalıklar

 • Kemik Erimesi – Osteoporoz nedir?
 • Tansiyon.
 • Romatizma.
 • Vertigo.
 • Şeker (Diyabet)
 • Kolesterol.
 • Göz Tansiyonu.
 • Felç

Evde sağlık hizmeti alan hastalarda en sık görülen hastalıklar nelerdir?

Katılımcılar arasında en sık görülen sağlık problemi D,5 ile hipertansiyondur (erkeklerde (,9; kadın- larda V,3). Hipertansiyonu %,8 ile SVO, #,9 ile kalp-damar hastalığı, !,5 ile diyabet, ,6 ile de- mans, ,2 ile kırıklar, ,3 ile dekübit ve ,3 ile osteoporoz takip etmiştir.

Kronik hastalıklar nelerdir?

Hastalığa dair belirti ve bulgularının ortaya çıkması için bir bekleme dönemi olan, birçok nedene bağlı olarak gelişen, kesin tedavisi olmayan, uzun süreli hastalıklara kronik hastalık adı verilir. Kronik hastalıklar, düzenli olarak tıbbi müdahale gerektirir ve kişinin gündelik yaşamının aktivitelerini sınırlar.

Kalp krizi kronik hastalık mı?

Kronik kalp hastalıkları; diyabet, hipertansiyon, obezite, KOAH gibi diğer kronik rahatsızlıklarla yakından ilişkilidir. Bu kronik hastalıklara sahip kişiler; kalp krizi, damar tıkanıklığı gibi sorunlar açısından risk altındadır.

Yaşlı nüfus oranı nedir?

Yaşlı nüfus olarak kabul edilen 65 ve daha yukarı yaştaki nüfus, 2015 yılında 6 milyon 495 bin 239 kişi iken son beş yılda %22,5 artarak 2020 yılında 7 milyon 953 bin 555 kişi oldu. Yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranı ise 2015 yılında %8,2 iken, 2020 yılında %9,5’e yükseldi.

Yaşlılık bir hastalık mıdır?

Geriatri uzmanı Prof. Dr. Teslime Atlı, “Yaşlanmak, hastalık değildir. İdrar kaçırma, unutkanlık, nefes darlığı, kansızlık, depresyon, ağrılar, kilo kaybı, iştahsızlık, az ya da çok uyuma gibi sorunlar hiç bir zaman yaşlanmanın doğal bir sonucu değildir” uyarısında bulundu.

Kronik hastalıklarda bakım ilkeleri nelerdir?

Bu uygulamanın ana ilkeleri; sigara içmemek, içenlerin bırakması veya bırakmayan kişilerin dumanını başkalarına maruz bırakmaması, ideal kiloda olmak, düzenli fiziksel aktivitede bulunmak, meyve- sebze tüketimini artırıp hayvansal kaynaklı yağlar içeren gıda tüketimini azaltmak, alkol tüketimini azaltmak, aşırı güneş …

Geriatrik Hasta ne demek?

Geriatri, İnsanların yaşlanma sorunları ve yaşlılık hastalıkları ve tıbbi bakım ve tedavisi ile ilgilenen bir tıp dalıdır. Geriatri, dahiliyenin bir yan dalıdır. Dahiliye uzmanı olduktan sonra 3 yıl daha yaşlı sağlığı alanında eğitim alınarak geriatri uzmanı olunur.

Polifarmasi ne demek?

Polifarmasi, ”bir kişinin eş zamanlı olarak birden fazla ilaç kullanması” olarak tanımlanabilmektedir. Yaşın ilerlemesine bağlı vücutta gelişen farmakokinetik ve farmakodinamik değişimler, polifarmasiyle birlikte bireylerde istenmeyen ilaç etkileri riskini artırmaktadır.

Kronik hastalıkların özellikleri nelerdir?

Kronik hastalıkların özellikleri nelerdir?

 • Tam kür genellikle sağlanamaz ve genellikle orta yaşta baslar, ömür boyu sürer,
 • Risk faktörleriyle karşılaşma ile hastalığın ortaya çıkması arasında geçen süre çok uzun olabilir,
 • Zaman zaman iyileşme dönemine girse de tekrarlar,
 • Hastanın periyodik tıbbi bakımları vardır.