Yağmur ormanlarına ne kadar yağmur yağar?

5) Yağmur ormanları yılda en az 250 cm yağmur yağar.

Yağmur ormanlarında hava sıcak mıdır?

Tropikal yağmur ormanları iklimini bütün yıl düzenli olarak süren yüksek sıcaklık, yine bütün yıla dağılmış bol bir yağış ve buna ek olarak çok kısa süren kurakça bir devre oluşturur. Tropikal yağmur ormanlarındaki en sıcak ay ile en soğuk ay arasındaki sıcaklık farkı 2,5 ile 3°’yi geçmez.

Yağmur ormanlarının özellikleri nelerdir?

Tipik olarak yağmur ormanları; ekvator çevresinde bulunan, uzun geniş yapraklı, yaprak dökmeyen ağaçlarla kaplı, gür, nemli ve sıcak alanlardır. Ansiklopedik bilgiye göre bu ormanlar yıl içinde çok fazla yağış alır. Muson ormanları, mangrov ormanları ve ılıman ormanlar yağmur ormanı olarak kabul edilir.

Ağaçlar nasıl yağmur çeker?

Ağaçlar buharlaşma ve terleme ile havaya daha fazla nem kazandırır. Nemli bir havada örneğin yere düşen yağmur damlaları (kuru havaya göre) daha az buharlaşmaya uğrar. Bu nedenle, ormanlık bölgede daha fazla ve daha büyük damla küçülüp buharlaşmadan yere ulaşabilir.

Neden yağmur Ormanlarini yok etmemeliyiz?

Son olarak, yağmur ormanları, her yıl yoğun yağışlarla su döngüsünün korunmasına yardımcı olur. Yağmur ormanlarında üretilen su, tüm dünyaya dağılır. Yağmur ormanları yok edildikçe, Dünya’nın su döngüsü etkilenir ve bu da dünyanın farklı bölgelerinde kuraklıklara yol açar.

Yağmur ormanlarında hangi iklim görülür?

Tropikal yağmur ormanı iklimi ve ekvatoral iklim, genellikle ekvator boyunca yer alan bir tropikal iklimdir. Bu iklime sahip bölgelerde genellikle tropikal yağmur ormanları bulunmaktadır ve Köppen iklim sınıflandırmasında Af ile belirlenmiştir.

Türkiye Yağmur Ormanları Nerede?

Yağmur ormanları olma potansiyele sahip bölgelerimiz Karadeniz kıyılarımızın baştan sona her yeri, Marmara bölgemizin çoğu yeri ve Muğla cıvarları yağmur ormanlarının oluşmasına son derecede elverişlidir. Buralarda pek geniş orman arazileri olmasa bile potansiyel olarak yağmur ormanı bölgeleridir.

Tayga ormanları Nerede bulunur?

Tayga ormanları dünyanın en büyük ormanlarıdır ve dünyadaki tüm orman alanlarının beşte birini oluşturur. Kuzey Yarım Küredeki ormanların ise %11 ini kapsar. Kanada, ABD, Alaska, İsveç, Finlandiya, Norveç, Rusya, Kuzey Kazakistan, Kuzey Moğolistan ve Kuzey Japonya’ya kadar uzanır.

Yağmur ormanlarının diğer ormanlardan farkı nedir?

Tropik yağmur ormanlarının tropik ormanlardan farkı aldıkları yıllık yağış miktarının metrekare başına 1500 milimetreden fazla olmasıdır. Yağış miktarının ve sıcaklığın fazla olması nedeniyle yağmur ormanlarında yıl boyunca nem oranı yüksektir.

Yağmur ormanları nerede var?

Amazon yağmur ormanları, Güney Amerika’nın kuzey bölgesinde Amazon havzasını kaplayan doğa harikası ormanlardan oluşuyor. Güney Amerika’da beş buçuk milyon kilometrelik alanı kapsayan ormanlar, birbirinden egzotik bitki örtüsü ve hayvan türüne ev sahipliği yapıyor.

Yağmur yağması için ne gerekir?

Havadaki nem %100′ü aşınca, su buharı yoğunlaşarak su tanecikleri oluşturur. Bu tanecikler rüzgârla sürüklenerek bir araya gelir ve bulutları meydana getirir. Bulut soğuk bir hava tabakasıyla karşılaşınca buluttaki su yoğunlaşarak su damlacıklarına dönüşür. Bu damlacıklar düşebilir büyüklüğe ulaşınca yağış olur.

Ormanlar yağış miktarının artmasını sağlar mı?

“Yapılan incelemelere göre ormanların yağışı % 3-% 6 arasında artırdığı anlaşılmıştır.”