Yabancılara ikamet iznini kim verir?

Ükemizde vizenin veya vize muafiyetinin tanıdığı süreden ya da doksan günden fazla kalacak yabancıların ikamet izni alması zorunludur. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen bu izin belgesi yabancıya ülkemizde belirli bir süreliğine ve belirli bir yerde yaşama hakkı sağlamaktadır.

Ikamet başvurusu nasıl yapılır?

İkamet İzni Geçiş Başvurusu

  1. Adım: Başvuru Yapın. Başvuru yapmak için aşağıdaki web sitesine gidin: e-ikamet.goc.gov.tr.
  2. Adım: Başvuru dosyasını Uluslararası Ofise gönderin. Gerekli tüm belgeleri hazırlayın ve Uluslararası Ofise gönderin.
  3. Adım: Başvurunuzu teslim edin.

Yabancı ikamet nasıl alınır?

Oturma izni, yabancının ikamet edeceği ilde yer alan Göç İdareleri’ne başvurularak alınır. Başvurular uzman danışmanlarımız tarafından online ortamda yapılır. Randevu belgesi ve diğer gerekli belgeler hazırlanır ve yabancı randevu günü belgelerini Göç İdaresi memuruna teslim eder.

Ikamet izni muafiyetinden kimler yararlanabilir?

MADDE 20 – (1) Aşağıdaki yabancılar ikamet izni alma yükümlülüğünden muaftır: a) Vize veya vize muafiyeti süresince Türkiye’de bulunanlar. b) Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesi kapsamında olanlar. c) Vatansız Kişi Kimlik Belgesi sahibi olanlar.

Yabancı vatandaşlar türkiyede ne kadar kalabilir?

Türkiye’ye gelen yabancılar 180 gün içerisinde 90 güne kadar ikamet izni almadan kalabilmektedir. Ancak bu süreden daha fazla kalmak isteyen yabancıların kalış amaçlarına göre ikamet tezkeresi almaları zorunludur.

Yabancılar e devlete nasıl girilir?

Yabancılar, bazı belge ve bilgilerini bildirerek PTT şubelerinden alacakları şifre ile e-devlet internet portalına www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden giriş yapabilirler.Türkçe bilmeyen yabancılar için İngilizce dil seçeneği de mevcuttur.

Oturma izni randevu nasıl alınır?

İL GÖÇ İDARESİ’den randevu almak için; goc.gov.tr internet sayfasındaki e-ikamet uygulamasına gsm numarası veya e-mail kullanarak ilk kez başvuru seçeneği seçilerek giriş yapılmalıdır. Oturma izni başvuru formu eksiksiz ve doğru olarak doldurulmalıdır.

Ikamet randevusu nasıl alınır?

sorusunun ardından pek çok kişi nüfus müdürlüğü randevu alma işlemini de sorguluyor. İsterseniz https://randevu.nvi.gov.tr/ adresinden online olarak randevu alabilir, ya da ALO 199’u arayabilirsiniz.

Yabancılar için seyahat izin belgesi nasıl alınır?

Türkiye’de yasal olarak bir ikamet izni ile bulunan yabancılar e-devlet aracılığıyla buradan başvuru yapabilmektedir. Başvuru sırasında başvuru türü kısmını “Seyahat İzin İşlemleri (Zorunlu Haller)” olarak işaretleyerek seyahat izin belgesi başvurunuzu yapabilirsiniz.

Kaçak yaşayan yabancılar nereye şikayet edilir?

İdare mahkemesine başvuru ve özellikleri: Yabancı veya yasal temsilcisi ya da avukatı, sınır dışı etme kararına karşı, kararın tebliğinden itibaren yedi gün içinde idare mahkemesine başvurabilir. Mahkemeye başvuran kişi, sınır dışı etme kararını veren makama da başvurusunu bildirir.

157 telefon hattı nedir?

Yabancılar ikamet iznine ilişkin soru ve sorunlar için Yabancılar İletişim Merkezi’nin (YİMER) yurt içinden 157 ve yurt dışından +90 312 157 11 22 numaralı telefonlarından 24 saat ayrıntılı bilgi alınabilmektedir.

Rus vatandaşı vizesiz Türkiyede kaç gün kalabilir?

Rusya Federasyonu Vatandaşları için Türkiye vize Şartları Umuma Mahsus Pasaport hamili Rusya Federasyonu (RF) vatandaşları 60 gün süreyle vizeden muaftır. Hizmet Pasaportu hamili RF vatandaşları vizeye tabidir. Diplomatik pasaport hamili RF vatandaşları için de 90 gün vize muafiyeti bulunmaktadır.